Крајем јануара, писали смо о перспективама настанка неформалног словачко-мађарског савеза који би омогућило двема државама да заједничким снагама пруже отпор агресивној политици Брисела која је довела до озбиљног нарушавања енергетске безбедности како Будимпеште, тако и Братиславе — сада, како се чини, овакав развој догађаја видимо и на терену.

Шеф мађарске дипломатије Петер Сијарто још јуче је најавио да ће неодговоран став Европске Комисије према гаранцијама које су свега неколико дана раније дате Будимпешти утицати на одлуке ЕУ о Украјини, а већ данас, словачки премијер Роберт Фицо упозорио је да ће Братислава блокирати одлуке ЕУ на предстојећем самиту уколико њени захтеви — на првом месту наставак испорука руског гаса у Европу — не буду директно укључени у текст завршне декларације.

Слично упозорење данас смо могли чути и од мађарског лидера Виктора Орбана који је од ЕУ захтевао да започне директне разговоре са Москвом у циљу хитне обуставе борбених дејстава — знајући да је неопходно да одлуке предстојећег самита буду једногласно усвојене, он је поручио да неће подржати декларацију која не укључује овакав став као централну тачку.

Импликације

Оно што овде видимо јесте координисано деловање Словачке и Мађарске у институцијама ЕУ које је усмерено на заштиту националних интереса две земље, а противно агресивном спољнополитичком курсу који на првом месту заступа шефица Европске Комисије Урсула фон дер Лајен.

Јасно је да је оваква позиција Братиславе и Будимпеште неприхватљива за бриселске елите које су већ најавиле план наоружавања Европе и континуиране подршке Кијеву, план чије усвајање на самиту 6. марта сматрају пуком формалношћу.

Стога, јасно је да овде видимо почетну тачку новог и више него озбиљног раздора унутар ЕУ који лако може довести не само до нових политичких и економских притиска на суверенистичке лидере централне Европе, већ и до покушаја њиховог насилног свргавања кроз обојене револуције чије смо зачетке могли видети у обе земље.

Није искључено ни да ће европске институције предузети кораке усмерене на лишавање Мађарске и Словачке права вета — ово се лако може показати као неопходан услов за реализацију агресивних планова Европске Комисије који остају непомирљиви са позицијом Орбана и Фица.

И уколико до овог развоја догађаја заиста и дође, нема гаранција да се питање могућег изласка Мађарске и Словачке из ЕУ неће поново наћи на дневном реду — у свом обраћању јавности на Маршу за мир организованом у Будимпешти јуна 2024 Орбан је отворено поручио да „уколико про-ратни воз у Европи више нема кочнице“, Мађарска планира да са тог воза сиђе пре судара са ратом.