Након јучерашњег самита у Лондону, лидери колективног Запада најавили су своје наредне кораке који нам омогућавају да скицирамо контуре новог система односа који ће, по свему судећи, бити примарно обележен пребацивањем одговорности за финансирање Кијева са САД на Европу.

Тако из Вашингтона стиже најава скорашњег заседања одсека за националну безбедност председничке администрације на ком ће се, како јавља The New York Times, разматрати комплекс мера које могу бити примењене против Кијева, укључујући ту и могућу обуставу војне помоћи.

Из Bloomberg-а додају да није искључено да ће оставка Зеленског бити формализована као услов будућег мировног споразума.

А за то време, како јавља Forbes, војни врх кијевског режима већ је започео разговоре са европским савезницима о перспективама замене америчких система ПВО онима који су произведени у Европи — интересантно је да је овај корак у потпуности усаглашен са ранијим позивом Емануела Макрона да системи Patriot треба да буду напуштени у корист француско-италијанских SAMP/T.

А говорећи о Макроновим амбицијама, француски председник је данас објавио да ће Европи бити потребно 10 година да се ослободи од америчког утицаја у сфери безбедности, те да ће за то бити потребне опширне инвестиције како на нивоу појединачних чланова, тако и на нивоу ЕУ у целини.

И није искључено да ће Макрон добити оно што жели, или макар делимично — председница Европске Комисије, Урсула фон дер Лајен саопштила је да ће ЕК колико сутра представити чланицама ЕУ план наоружавања Европе који би требало да буде одобрен на самиту у Бриселу 6. марта.

Импликације

Из перспективе Вашингтона, могло би се рећи всё идёт по плану — Трамп формално испуњава своја предизборна обећања у погледу тврдог става према Кијеву и Зеленском лично, док истовремено приморава америчке европске сателите да преузму терет даљег финансирања украјинског пројекта.

Европа која и даље остаје једнако спремна да служи интересима САД притом је добро свесна чињенице да не располаже неопходним капацитетима да пружи икакву релевантну помоћ Кијеву — стога, све будуће инвестиције у овој сфери несумњиво ће се наћи у рукама америчког војно-индустријског комплекса.

Бриселске елите искористиле су ово да приступе решавању задатка тоталне милитаризације Европе, играјући своју улогу у представи некаквог америчког изолационизма, кријући чињеницу да се ради о реализацији плана који је испрва формулисан још пре 7 година. А Емануел Макрон испробава костим Наполеона, надајући се да ће у свему овоме пронаћи начин да оствари своју визију Сједињених Европских Држава.