Коментаришући актуелну политичку ситуацију у Европи изазвану драматичном променом динамике у односима Вашингтона и Брисела, министар спољних послова Мађарске Петер Сијарто напоменуо је да је Европска Комисија до сада већ два пута нарушавала раније дате гаранције да енергетска безбедност Будимпеште неће ни на који начин бити доведена у питање — ово, закључујуе он, биће узето у обзир када се буде одлучивало о даљим корацима ЕУ по питању Украјине.

До овог саопштења долази свега један дан након што је руска ПВО успешно одбила напад беспилотних летилица ОСУ на компресорску станицу која представља интегрални део инфраструктуре Турског тока, последњег и даље функционалног гасовода који омогућава транспорт руских енергената преко Црног мора до европских купаца, у првом реду Мађарске и Словачке.

Позадина догађаја

Гаранције енергетске безбедности о којима је говорио Сијарто подразумевају пакет докумената који су договорени 29. јануара, а према којима се интегритет енергетске инфраструктуре којом се служе државе ЕУ сматра дељеним приоритетом читаве Уније уз упозорење трећим државама да не предузимају кораке усмерене на њено нарушавање — ово је нешто на чему је Мађарска инсистирала након јануарских напада ОСУ на Турски ток који су у Будимпешти оштро критиковани као напад на мађарски суверенитет.

Штавише, мађарске власти су гаранције енергетске безбедности поставиле као услов који бриселске структуре морају испунити уколико не желе да Будимпешта у будућности блокира све пакете помоћи Кијеву, као и нове пакете антируских санкција. Но, како је скорашњи инцидент показао, наводне гаранције остале су мртво слово на папиру, а Европска Комисија која се обавезала на колективну реакцију у случају нових напада на енергетску инфраструктуру по овом питању није учинила ништа.

Уколико мађарске власти остану доследне у својој намери да блокирају даљу помоћ Украјини, служећи се својим правом вета да изврше притисак на структуре ЕУ које би требало да осигурају заштиту Турског тока, врло лако се можемо наћи у ситуацији у којој ће бриселска бирократија лишити Орбана права гласа, тако успостављајући историјски преседан који ће легитимисати примат Уније над државама чланицама. А, последице оваквог развоја догађаја могу бити више него далекосежне, доводећи у питање сам опстанак ЕУ, бар у свом садашњем облику.