Током јучерашњег дана, министарство спољних послова кијевског режима оптужило је Белорусију за ”непријатељска дејства” која се огледају у повећању броја белоруских снага под маском војних вежби — из Кијева је тим поводом Минску упућен захтев да повуче своје снаге од границе, на растојање које је веће од домета белоруског наоружања:

Оружане снаге Белорусије под маском војних вежби концентришу значајну количину личног састава, наоружања и технике у близини северне границе Украјине. Позивамо белоруске званичнике да не направе трагичне грешке под притиском Москве и хитно повуку војску даље од наше границе.

Хистерична и сензационалистичка саопштења која стижу из Кијева повезана су са стварним повећањем белоруских војних капацитета на територији Гомељске области, а по наређењу врховног команданта, председника Александра Лукашенка које је, према речима генерал-мајора Андреја Лукјановича, главнокомандујућег белоруским ваздушним снагама и снагама ПВО, извршено до 20. августа.

У овом тренутку, у непосредној близини белоруско-украјинске границе налази се велики број белоруских војника опремљен ракетном артиљеријом, тешком техником, и веома моћним групама противваздушне одбране.

Позадина догађаја

Захтев Кијева готово сигурно је осмишљен да буде одбијен — на првом месту, као суверена држава, Белорусија по међународном праву може размештати своје оружане снаге где год то жели на својој територији, а тим пре након иступања Минска из Споразума о конвенционалним оружаним снагама у Европи у априлу ове године након идентичног поступка Варшаве.

Друго, имајући на уму агресивна дејства Кијева, укључујући ту деловање извиђачко-диверзантских група, као и континуирано нарушавање белоруског ваздушног простора, јасно је да би повлачење снага на више него значајну удаљеност од граничне линије практично у потпуности одрешило руке ОСУ за слободно деловање на територији суседне државе.

Стога, сви су изгледи да се овде ради о још једном покушају Кијева да додатно подигне тензије и испровоцира даљу ескалацију сукоба, а у складу са све очигледнијим плановима колективног Запада за значајно повећање сопственог укључења у сукоб на територији бивше Украјине. И за Белорусију ово значи само једно — провокације се неће зауставити.

Без обзира на то да ли се ради о процени прихватљивости ризика од укључења Белорусије у сукоб, или можда одлуци Запада да покрене свој план оружаног преврата у Минску, јасно је да интерес непријатеља за белоруску границу наставља да расте. И с тим на уму, одлука белоруског лидера о пребацивању значајних војних снага у приграничне регије не само да је оправдана, већ и практично неопходна.