Током јучерашњег дана, бројни извори су са великим одушевљењем пренели вест о одлуци Француске да повуче своје снаге са територије Обале Слоноваче, напомињући притом да је Париз током претходне године такође напустио Чад и Сенегал чиме се аргументује теза о слабљењу француског утицаја у Африци — ово је, међутим, само делимично тачно.

Позадина догађаја

Упркос позивима Сенегала на суверенизацију земље и затварање иностраних база, Француска у овом тренутку и даље има контигент од око 300 војника чије је повлачење свакако већ неколико месеци у плану, док је у случају Чада овај процес већ покренут, а одлазак последњих француских војника очекује се у јануару.

Све ово, међутим, не значи да се ове државе ослобађају колонијалне заоставштине, и ово је посебно тачно за Обалу Слоноваче где је у току изградња америчке војне базе у коју ће, по окончању радова, бити пребачен контигент САД из Нигера — овај договор постигнут је још у мају на састанку председника земље Аласана Уатаре са начелником Афричке команде оружаних снага САД Мајклом Ленглијем. Делегација генералштаба западноафричке земље такође је била присутна на јунском самиту америчких лојалиста одржаном у Боцвани што само додатно потврђује њен прелазак у сферу утицаја САД.

Другим речима, вест о повлачењу француске војске из Обале Слоноваче тешко да се може тумачити као назнака некакве суверенизације — напротив, слично државном удару у Габону августа 2023, овде заправо видимо смену колонијалне управе са планским повлачењем Париза и преласком земље под директну контролу Вашингтона.