Током јучерашњег дана, председавајући Здруженим генералштабом оружаних снага САД (Joint Chief of Staff), генерал Чарлс Браун обратио се јавности из Боцване, објављујући том приликом организацију самита начелника генералштаба одређеног броја афричких држава.
Главне теме самита биће механизми осигуравања континуираног војног присуства САД у западној Африци, као и постизање договора о предислокацији америчких снага које су у претходним недељама и месецима напустиле Нигер и Чад.
Учесници самита
Иако Браун није експлицитно потврдио које ће државе бити представљене на предстојећем самиту, према анонимним изворима новинске агенције Reuters, очекује се долазак високих војних званичника из Бенина, Обале Слоноваче и Гане. И оваква структура учесника тешко да би била изненађење.
Почетком маја, начелник Афричке команде оружаних снага САД Мајкл Ленгли отпутовао је у Бенин где се састао са председником Патрисом Талоном, као и са начелником бенинског генералштаба. Иако о темама одржаних разговора није било званичних саопштења, индикативно је да је свега пет дана касније Бенин забранио извоз нигерског гаса из својих лука, задајући тако ударац не само економији Нигера, већ и Кине која је финансирала изградњу гасовода Нигер – Бенин.
У истом овом периоду, и поново након посете Мајкла Ленглија, САД и Обала Слоноваче закључили су споразум о формирању америчке војне базе на територији афричке државе.
С друге стране, Гана је своју лојалност Вашингтону демонстрирала још у априлу када је била домаћин војој вежби НАТО под називом African Lion.
Импликације
Јавно наведене главне теме предстојећег самита америчких лојалиста у Африци недвосмислено указују на то да је основни циљ предстојећег догађаја формирање, у најмању руку, неформалне коалиције проамеричких режима у западној Африци са циљем осигуравања континуираног војног присуства Вашингтона у региону и формирања нове логистичке инфраструктуре која је у некој мери нарушена, у првом реду, губитком приступа Ваздушној бази 101 у Нигеру, где су сада смештене јединице руског Афричког корпуса.
На овај начин, САД покушавају да ојачају своје позиције на ”црном континету” и формирају војно-политичку базу за даље супростављање растућем утицају Русије и Кине који Париз није био кадар да заустави током дугог периода своје доминације у Африци.
Преузимање француских актива
И управо зато, није случајност што паралелно са радом Вашингтона на консолидацији и координацији себи лојалних режима видимо и други процес — смањење француског војног присуства које би требало да се оконча до наредног месеца када ће Париз, према саопштењу Министарства одбране, објавити нови план очувања француских логистичких капацитета у Африци, али без присуства значајних снага на терену као што је то до сада био случај.
Сви су изгледи да ћемо у том тренутку видети и директан заједнички циљ ова два процеса — Француска ће напустити Африку, а њени активи, укључујући ту и војну логистичку инфраструктуру биће предати Вашингтону. И предстојећи самит у организацији САД готово извесно представља први корак ка реализацији овог плана смене једне колонијалне управе другом. А за становништво укључених земаља, ово не слути ништа добро.