У последњих неколико дана у западним медијима појављују се наводи да је Кина предала Либијској Народној Армији под контролом Калифе Хафтара у источној Либији 92 ударно-извиђачке БПЛ Chengdu GJ-1, познатије на Западу као Wing Loong 1 или Pterodactyl I.

Према овим наводима, Пекинг је заобишао међународну забрану испоруке наоружања у Либију маскирајући дронове као медицинске апарате за борбу против Ковида.

Позадина догађаја

Док је ове наводе немогуће са сигурношћу потврдити или оповргнути, нема сумње да Кина има интерес у јачању Хафтарове ЛНА — са несигурном будућношћу руских база у Сирији, осигуравање присуства армије РФ у либијском Тобруку може постати sin qua non услов одржавања логистичких рута Афричког корпуса и ово је нешто што вишеструко погодује спољнополитичком курсу Пекинга.

Као што је показао скорашњи пример уласка кинеског бизниса у Мали, економски пројекти Пекинга у Африци у великој мери су зависни од стабилизације безбедносне ситуације чиме се занима Афрички корпус и руски војни инструктори.

Стога, за Кину, инвестиција у војне капацитете ЛНА уједно би представљала инвестицију у одржавање контроле Калифе Хафтара над Тобруком чиме се осигурава наставак снабдевања руских снага на простору Савеза Држава Сахела, а тако и сигурност за кинеске инвестиције у региону.