Док питање руских војних база на обалама Сирије и даље остаје без коначног одговора, лидер терористичке организације Тахрир ал Шам и лидер такозване прелазне владе у Дамаску Абу Мухамед ал Џавлани изненадио је светску јавност поручујући на нова власт блискоисточне земље не жели да види одлазак руских снага будући да би овај сценарио нашкодио билатералним односима.

Ал Џавлани одлази и корак даље, тврдећи да Москву и Дамаск повезују дељени стратешки интереси које нова сиријска влада не планира да доведе у питање.

Позадина изјава

Ситуација је, међутим, далеко од једнозначне — нове власти Сирије тешко да се могу сматрати самосталним, но упркос томе се не налазе под контролом само једне спољне стране, већ у процепу између различитих интереса.

И док нема сумње да наставак руског војног присуства у Сирији није у интересу Вашингтона који већ рачуна на пресецање логистичке руте која преко Латакије и Тартуса повезује Русију са Африком, ово је далеко мање значајно за неке друге финансијере Тахрир ал Шама као што су Саудијска Арабија или Катар.

Но, сви су изгледи да централну улогу овде игра Турска којој америчке базе на северу Сирије све више представљају препреку за остваривање сопствених амбиција због чега Анкара може користити начелну подршку Москви као механизам притиска на Вашингтон.