Немачки министар одбране Борис Писториус саопштио је да би евентуална победа Доналда Трампа на председничким изборима представљала катастрофу за Европу. Но, да ли се ради о реторици или за Европу постоје истинске опасности?

Зависност ЕУ од Вашингтона

Прихватајући америчку политику безусловне подршке Украјини и објаве тоталног економског рата Русији, Европска унија направила је избор са далекосежним последицама по сопствену привреду, али и одбрамбене капацитете.

Пресецајући економске везе са Москвом, ЕУ је ставила себе у дубоку зависност од Вашингтона по питању својих енергетских потреба — и мада потрага за алтернативним добављачима, као што је Азербејџан, начелно јесте у току, одсуство адекватне инфраструктуре онемогућава ефикасност и економичност набавке енергената која је постојала у сарадњи са Русијом.

Штавише, цене енергената у Европи у великој мери су зависне од одлуке Вашингтона да пушта на тржиште нафту из својих стратешких резерви, спречавајући тако глобалне скокове цена који би посебно тешко погодили ЕУ. Говорећи о томе, не треба изгубити из вида ни чињеницу да су САД омогућиле заобилажење санкција Венецуели за неколико европских компанија са истим овим циљем.

Будућност ЕУ са Трампом у Белој кући

Но, зависност Европе од Вашингтона не завршава се овде — док амерички Конгрес преговара о новом буџету, а испоруке војне помоћи Кијеву се смањују, задатак надомешћивања недостатка војне технике, у првом реду артиљеријске муниције, поверен је управо европским државама које чак ни пре 2022. нису имале капацитете налик на америчке.

Све ово значи да уколико Доналд Трамп са својом политиком Америка испред свих буде поново у Белој кући, ЕУ се суочава са врло стварним ризиком од економске кризе коју Вашингтон више неће држати на одстојању, а коју ће европске земље дочекати са празним арсеналима и дубоко антагонизованом Москвом која тешко да ће имати разумевања и саосећања за проблеме које је ЕУ створила потпуним одустајањем од сопственог суверенитета.