Након готово три дана практично незаустављиве офанзиве протурских милитаната који су из провинције Идлиб започели офанзиву на Алепо, чини се да је најзад дошло до консолидације одбране Сиријске Арапске Армије, мада не након значајних територијалних губитака — судећи по снимцима са средстава објективне контроле, готово читава територија Идлиба налази се под контролом терористичке групе Тахрир ал Шам, а исто важи и за други највећи град Сирије, Алепо у ком милитанти Сиријске Националне Армије нису зашли само у курдске енклаве што указује на могући договор о ненападању између две фракције.
Јутрос објављени снимци милитаната крај система ПВО Панцирь-С1 као и авиона Aero L-39 Albatros потврђују да милитанти контролишу и аеродром Кувеирес у предграђима Алепа — према информацијама руских извора, особље армије РФ које је било распоређено на аеродрому благовремено је евакуисано.
Развој ситуације у Хами
Након учвршћивања на заузетим територијама, протурски милитанти започели су офанзиву ка југу, крећући се дуж трасе М5 ка насељеном пункту Хама — док су се непријатељске снаге приближавале северној периферији града, спроведена је информационо-психолошка операција током које је неколико терористичких ћелија изашло на кружни ток у самом центру града, носећи униформе и дуге цеви, објављујући о контроли милитаната над градом.
Овај наратив, међутим, био је разбијен са доласком појачања Сиријске Арапске Армије у град након чега су милитанти одустали од планираног јуриша, учвршћујући се на северним ободима града — у овом тренутку нема нових информација о могућим пробојима што указује на то да Хама може постати место где ће продор протурских снага најзад бити заустављен.
Упркос томе што неки извори сиријску контролу над Хамом представљају као значајну победу, катастрофа је избегнута у последњем тренутку са уласком појачања у град у ком одбрана практично није ни постојала — један сат кашњења у усиљеном маршу САА био би довољан да непријатељ подигне своју заставу изнад града. Сада, Дамаск мора извући највише што може из настале ситуације што ће, врло вероватно, подразумевати куповину времена за пребацивање додатних снага ка зони активних борбених дејстава, али и за могући долазак савезничких снага.
У овом тренутку, познато је да је Башар Асад разговарао са руским председником Владимиром Путином, а бројни извори тврде да је званични Дамаск упутио позив за директну војну помоћ и Ирану, а о спремности за учешће у регулисању ситуације саопштио је и премијер Ирака. За сада, конкретних информација о могућим постигнутим договорима нема, али имајући у виду тежину тренутне ситуације, сви су изгледи да ће о њима постати извесно већ у наредним данима, ако не и часовима.
Дестабилизација ситуације на југу
Нажалост, наше претпоставке од пре два дана су се такође показале као тачне — користећи кризу на северозападу и западу земље, антидржавне снаге на југу које још од априла одржавају блиске везе са америчком ЦИА-ом и британским МИ6 такође су објавиле о почетку војне операције против легитимних власти, подижући своју заставу изнад насељеног пункта Дара и објављујући о маршу на Дамаск.
Ипак, сви су изгледи да побуњеници са југа у овом тренутку немају капацитета за операцију тих размера, а ”марш на Дамаск” који ни на који начин није потврђен врло вероватно представља само информационо-пропагандну кампању са циљем стицања публицитета и попуњавања редова паравојних група које у оружаном устанку учествују.
Неки извори такође су јавили о покретима за сада непознатих оружаних група из окупиране територије у рејону америчке базе Ет Танф ка Деир ез Зору, мада у овом тренутку нема потврда ових информација. Упркос томе, ситуација на југу Сирије остаје напета и извесно је да ће сваки покушај стабилизације акутне кризе морати узети у обзир и овај запаљив простор који лако може постати нови епицентар дестабилизације, чак и у случају успешног противудара САА и савезника на северозападу.