Према данашњим саопштењима бројних српских и израелских медија, званични Београд потписао је уговор вредан 335 милиона долара који предвиђа набавку артиљеријских система и беспилотних летилица од израелске компаније Elbit Systems.
У значајном броју медија овај корак је представљен као елемент трке у наоружању која је, како тврде извори, тренутно у току између наше земље и суседне Хрватске.
Импликације
Главни проблем који у великој мери онемогућује процену овог корака јесте одсуство информација о конкретним системима које Србија планира да купи од израелске компаније — с једне стране Elbit Systems несумњиво има шта да понуди Србији, посебно у погледу БПЛ чија би набавка значајно допринела повећању борбених капацитета ВС на савременом бојном пољу (нпр Skylark, Hermes 900), док с друге стране постоји ризик од набавке већег броја застарелих модела (Silver Arrow Sniper).
Ситуација је утолико сложенија у погледу артиљеријских система због питања муниције — у случају набавке конвенционалних система, Србија би упркос сопственој наменској индустрији постала зависна од увоза такозваног НАТО калибра (155mm), док би се у случају ракетне артиљерије (услед поређења са америчким HIMARS, ово се чини вероватнијим) радило о континуираном увозу израелских ракета Accular 120 или Accular 160. У оба случаја, проблем снабдевања муницијом опстао би као механизам притиска.
Упркос овим чињеницама које треба имати на уму, набавка савременог наоружања које се показало као ефикасно на терену преко је потребна Војсци Србије која у неким сферама као што су беспилотне летилице неоправдано заостаје за вероватним противницима. И уколико из политичких разлога није било могуће набавити ове системе од поузданијих партнера (Русија, Кина, Иран), договор са Elbit Systems и даље је далеко поузданија инвестиција него што је то била набавка француских Dassault Rafale.
Претње Србији и равнотежа снага
Што се тиче питања Хрватске, овде се не ради о трци у наоружању, већ просто одржавању постојећег односа снага што у данашњем тренутку представља потпуно нормалан елемент међународних односа. А, имајући на уму да Загреб активно модернизује своје арсенале, сличне набавке у сферама као што су оклопна техника — уколико је Београд озбиљан по овом питању — можемо очекивати у наредним месецима.
Основна војна претња Србији и даље долази са југа, како од илегалних КБС тако и од других терористичких група које су након пада Башара Асада интензивирале своје деловање на Балкану — и за решавање задатака у овим асиметричним сукобима, беспилотна авијација биће од непроцењивог значаја.