Током јучерашњег дана, у саопштењу Министарства спољних послова Белорусије појавила се информација о потписивању договора о безбедносним гаранцијама између Минска и Москве у децембру 2024. Имајући на уму низ састанака које су одржали лидери две земље, Александар Лукашенко и Владимир Путин у последњих неколико недеља, склапање новог значајног билатералног споразума тешко да представља изненађење. Но, природа споразума несумњиво јесте у неку руку неочекивана.

Разлог за ово је постојање великог броја обавеза у војно-безбедносној сфери које су две земље преузеле како кроз савезништво у склопу ОДКБ, тако и, далеко значајније, кроз споразуме које дефинишу природу њихових односа у оквиру Савезне државе Русије и Белорусије. Стога, поставља се питање — шта је оно што постојећим споразумима недостаје да је нови документ уопште потребан?

Како је конципирана војно-безбедносна сарадња Москве и Минска?

У овом тренутку, основу односа две државе у војно-безбедносној сфери можемо пронаћи у Војној доктрини савезне државе коју су у новембру 2021 потписали Владимир Путин и Александар Лукашенко — овај документ појашњава концепцију заједничке одбрамбене политике формулацијом да ће се војни напад на било коју од две државе сматрати војним нападом на обе. Поред тога, у документу се прецизирају ”негативни фактори фактори глобалне и регионалне безбедности” који укључују агресивна дејства НАТО и његових чланица дуж граница Русије и Белорусије, као и хибридне претње као што су фалсификовање историје, дискредитација култура, те супротстављање интеграционим процесима на постсовјетском пространству.

Оно што овде привлачи пажњу јесте то што је руско нуклеарно оружје поменуто само као фактор спречавања конвенционалних сукоба (о успеху у овом погледу може се спорити), али се не дефинише ни могућност његовог размештања на територији Белорусије, нити могући начин употребе у одбрани Савезне државе.

Овај недостатак који је додатно наглашен тренутним реалијама, као и најављено објављивање нове нуклеарне доктрине РФ указују на то да управо стратешки капацитети могу бити предмет новог споразума. Но, с обзиром на то да се ради о више него посредним назнакама, ова теза за сада остаје у домену спекулације. Није искључено да ћемо пре децембра добити нове информације од званичника Москве и Минска које могу открити додатне детаље предстојећег споразума. Оно што до тада остаје најзначајније јесте то што и Русија и Белорусија показују спремност да адаптирају своју безбедносну политику савременом тренутку и актуелним изазовима.