
У последњих неколико дана из Тел Авива поново стижу оптужбе на рачун Египта уз приметну ескалацију конфронтационе и милитаристичке реторике — тако лист The Jerusalem Post, позивајући се на неименованог високог званичника пише:
Египат је [на Синају] распоредио снаге веће од договорених квота, проширио је лучку инфраструктуру, продужио писте на аеродромима. Све ово може бити преокренуто, тенкови могу бити повучени [даље од границе]. Али Израел неће толерисати нарушавање [мировног споразума из 1979.] од стране Египта.
С друге стране, званичници из Каира саопштили су да оптужбе Израела не само да су неосноване, већ и указују на планско повећање тензија које може указивати на далеко опасније намере као што би био оружани прогон Палестинаца из Газе на Синајско полуострво.
Позадина догађаја
Ово је далеко од првог пута да Израел звецка оружјем у смеру Египта — још крајем фебруара, израелски амбасадор у Вашингтону иступио је у јавност са тврдњама да Каиро ”озбиљно нарушава мировни споразум”, док је неколико дана касније начелник израелског генералштаба упозорио да Египат има исувише снажну армију, те да не постоје гаранције да ова војна моћ неће бити употребљена против Тел Авива.
Ово координисање подизање тензија може имати два циља — с једне стране, ултраортодоксне власти у Тел Авиву још једном се налазе у потрази за спољним непријатељем који може послужити као фактор кохезије у дубоко подељеном друштву које све гласније захтева смену режима. И уколико до контролисане екалације са Турском не дође, Египат може бити искоришћен за ову улогу.
С друге стране, имајући на уму неуспех Трампове идеје пресељења Палестинаца у Африку, није искључено да се ради о ономе на шта упозоравају египатски стручњаци — да Израел планира да спроведе етничко чишћење појаса Газе са последичним протеривањем цивила на територију Египта у ком случају оптужбе за нарушавање постојећих споразума могу бити употребљене као изговор за војно уклањање барикада које је Каиро успоставио дуж границе.