Као што смо писали прошле недеље, ситуација на Блиском истоку поново се нашла на прагу значајне ескалације која је на првом месту повезана са агресивном експанзионистичком политиком Израела чије су ултраортодоксне власти сада усмерене како на југ Сирије који се у одређеној мери већ налази под окупацијом Тел Авива, тако и на Египат који се све чешће појављује као мета претњи војног врха јеврејске државе.

Формирање Војног савета Ал Сувејде

Један посебно резонансни догађај претходних дана јесте формално проглашење Војног савета Ал Сувејде, паравојне организације формиране на југу земље која као формални циљ истиче заштиту провинције од свих претњи, али и учешће у процесу формирања демократске и децентрализоване Сирије — новоформирана организација у овом погледу не крије да дели идеолошку позицију курдске аутономије у погледу неопходности спровођења административне реорганизације земље.

А, судећи по саопштењима неких официра Војног савета у којима се истиче захвалност властима Израела за заштиту цивилног становништва Сувејде, сви су изгледи да је у формирање ове организације био укључен и Тел Авив који је тим путем створио нову прокси-снагу која ће функционисати као противтежа властима у Дамаску уколико се потоње одлуче на даље зближавање са Турском — бројни израелски званичници у претходним недељама већ су описали овакав развој догађаја као стратешку претњу.

Повећана активност оружаних снага Израела

У прилог тези о умешаности Тел Авива у догађаје на југу Сирије говори и повећана активност оружаних снага Израела које су извеле неколико ваздушних удара на војну инфраструктуру на овим територијама, али и прошириле зону окупације, описујући ове кораке као неопходне за заштиту сопствене безбедности, износећи притом ултиматум који захтева поптупуну демилитаризацију југа земље, односно, повлачење нове сиријске армије из провинције Сувејда.

Будући да је новоформирани Војни савет изузет из овог захтева, јасно је да Тел Авив ову структуру не види као конкуретну или као претњу сопственим експанзионистичким плановима.

Несмањени фокус на Египат

Паралелно са овим догађајима, војни врх Израела наставља са агресивном реториком усмереном против Каира — колико 26. фебруара, начелник израелског генералштаба поручио је да Египат има исувише снажну армију, те да не постоје гаранције да ова војна моћ неће бити употребљена против Тел Авива.

До ове изјаве долази мање од десет дана након што је израелски амбасадор у Вашингтону оптужио Египат за милитаризацију Синајског полуострва, обећавајући притом брз одговор Израела.