Након вишеструких неуспеха протурске СНА да пробије одбрану курдских снага на мостовима на реци Еуфрат, Турска се нашла у ситуацији у којој је једини начин за успешну ликвидацију присуства СДС на простору између Манбиџа и Тел Абјада директна офанзива са турске територије на Ајн ел Араб — и Анкара се за овај развој догађаја припрема већ неколико недеља, гомилајући своје снаге у базама у приграничном насељеном пункту Суруч.
А, јуче, највиши турски званичници и отворено су поручили да ће вероватноћа оваквог развоја догађаја значајно порасти уколико буду пређене црвене линије Анкаре — председник земље Реџеп Тајип Ердоган тако је упозорио:
Ми нећемо прихватити дезинтеграцију Сирије или нарушавање њене унитарне структуре под ма којом маском. Ако приметимо такву опасност, предузећемо неопходне кораке веома брзо.
Далеко директнији био је шеф турске дипломатије Хакан Фидан који је на заједничкој конференцији за штампу са својим колегом из Јордана саопштио:
Уништење курдских терориста из YPG је неизбежно и Анкара неће прихватити никакве одлуке које омогућавају да YPG наставе да постоје у Сирији. Налазимо се у позицији из које можемо не само да видимо, већ и да пресечемо било какву заверу у региону.
Позадина догађаја
Оно што Ердоган заиста поручује у својем саопштењу јесте да ће се Турска противити не само сецесији области Сирије под контролом курдских снага, већ и било каквом покушају федерализације земље који би довео до формирања некаквог Сиријског Курдистана — и имајући на уму чињеницу да се ова тема појављује тек сада, месец дана након пада Башара Асада, сви су изгледи да се идеја претварања Сирије у савезну државу по узору на Ирак појавила тек скоро и није била предмет разговора у тренутку када је Анкара свесрдно подржала офанзиву на Дамаск.
У прилог тези да је до некакве промене планова дошло у скорије време говори и саопштење Фидана који отворено говори о некаквој завери у региону која за циљ има осигуравање даљег постојања курдских Народних јединица за одбрану (YPG) — коме је ово у интересу у потпуности је јасно будући да YPG, баш као и Сиријске Демократске Снаге представљају америчке прокси-снаге у Сирији у чије је опремање, обуку и ширу војно-политичку координацију Вашингтон улагао значајна средства током дужег временског периода.
А уколико свему овоме додамо и чињеницу да је израелска државна комисија задужена за питања безбедности упозорила да је директан сукоб Турске и Израела у Сирији могућ у средњој перспективи, додајући притом да протурска Сирија може постати већа претња од Ирана за Тел Авив, постаје јасно ко је други учесник ”завере” на коју упозорава шеф турске дипломатије.
Све ово само потврђује тезу да је Турска изиграна у раној фази операције усмерене на свргавање Башара Асада — Анкара је добила обнављање преговора о куповини F-35, али и одређене закулисне гаранције Вашингтона које су потврђене током састанка државног секретара САД Ентонија Блинкена и турског председника Реџепа Тајипа Ердогана 4 дана након пада Башара Асада. Но, након месец дана, постаје јасно да Американци просто не планирају да испоштују свој део договора. Чини се да би Ердоган морао да пажљивије бира савезнике.