Како је протекао данашњи састанак Владимира Путина и Александра Лукашенка?

Данашњи састанак руског и белоруског председника, Владимира Путина и Александра Лукашенка, бар судећи по ономе што је саопштено на отвореном делу, на првом месту се тицао безбедносних питања, даљег тока и евентуалног окончања СВО, као и перспектива заједничких реакција на претње које се могу појавити дуж граница Савезне државе Русије и Белорусије.

Но, једнако је значајно приметити да се овај састанак одигравао у контексту опсежне информационе кампање коју су спровели западни медији и званичници кијевског режима.

Другим речима, има много тога што вреди размотрити, стога, почнимо од почетка.

Неочекивано проширење формата

Колико јуче, јавност је очекивала још један билатерални састанак, али ова претпоставка показала се погрешном — у преподневним часовима, руском председнику су се у Минску придружили министар спољних послова Сергеј Лавров, као и министар одбране Андреј Белоусов.

Овај развој догађаја који је указивао на изузетну озбиљност разговора и њихове могуће далекосежне импликације није прошао без пажње како Кијева, тако и Запада који су готово тренутно реаговали сопственим информационим кампањама.

Кампање Кијева и Запада

Још пре него што је састанак почео, Reuters је објавио о томе да се Москва припрема да предложи окончање сукоба са разграничењем по тренутној линији фронта.

Очекивано, ова информација одјекнула је у руској јавности и била је дочекана више него негативно — до те мере да је портпарол Кремља Димитриј Песков иступио пред медије и демантовао ове наводе и појаснио:

Председник Русије више пута је говорио да је спреман за преговоре о ситуацији у Украјини, али само у циљу остваривања циљева СВО.

Циљеви СВО су познати, реалије на терену су познате, постоји Устав РФ у ком су дефинисани региони Русије.

Истовремено, званичници кијевског режима почели су да пласирају потпуно супротан наратив, тврдећи да данашњи састанак представља припрему за отварање „белоруског фронта“ у најближој будућности.

Контрадикторност ових наратива указује на то да су и Запад и Кијев деловали импулсивно и некоординисано чиме су постигли само стварање привременог информационог хаоса.

Са састанка два лидера и њихових делегација

Конкретних информација о садржају разговора има изузетно мало будући да се изван протоколарног отвореног дела одржавао иза затворених врата.

Судећи по саопштењима два лидера на заједничкој конференцији за штампу, основне теме разговора биле су заштита западне границе Савезне државе Русије и Белорусије где су размештене снаге у чији састав улазе војници обе државе, као и продубљивање безбедносне сарадње.

Оба председника су се сложила да кијевски режим више није легитиман, те да у случају обнављања преговорног процеса није јасно с ким Русија треба да разговара.

С друге стране, министри одбране две државе поручили су да је блиска сарадња Русије и Белорусије у циљу предузимања додатних мера усмерених на осигуравање безбедности данас потребнија него икада.