Раније данас, министар одбране Пољске Владислав Косињак-Камиш саопштио је да је након спроведених реформи које укључују и повећање бројног стања пољска армија постала трећа највећа у НАТО са 205.000 војника што је број који ће до краја године према предвиђањима Варшаве достићи 207.000, а према документима НАТО чак 216.000 људи.

Тако је Пољска претекла Немачку и сада заостаје само за Турском (481.000) и САД (1.300.000).

Резерве

Док се ова цифра односни на активне припаднике оружаних снага Пољске, Варшава располаже и резервама које се процењују на око 300.000 људи, а вероватно увођење обавезног служења војног рока о ком је било речи у пољској јавности додатно ће повећати капацитете незанемарљивог мобилизационог ресурса којим Варшава располаже са својих 36 милона становника.

А говорећи о томе, индикативно је да је пољски сејм ове године изнео измене у закон о мобилизацији тако да сада војно способни мушкарци у случају проглашења ратног стања имају свега 6 сати да се јаве у најближе касарне.

Техничка опремљеност

Док је искуство СВО показало да је бројност армије као фактор укупне војне моћи била неправедно потцењена у доктрини малих мобилних армија са почетка 21. века, значајно је напоменути да су оружане снаге Пољске и изузетно добро опремљене.

У марту ове године, Варшава је постала први купац најсавременијих америчких система управљања борбеним дејствима што представља само једну у низу значајних инвестиција у модернизацију оружаних снага Пољске. На располагању Варшаве налази се и врло квалитетна техника како америчке, тако и јужнокорејске производње.

Овај висок ниво техничке опремљености последица је значајних улагања — одбрамбени буџет Пољске износи око 40 милијарди долара, а у периоду 2013 -2016 чак 27.8% овог износа било је инвестирано управо у технолошку модернизацију која од ове године укључује и планове за формирање посебног рода војске — беспилотне авијације.

Нуклеарне амбиције

Не треба сметнути с ума ни чињеницу да је Варшава након вишемесечних најава крајем априла предала и званичан захтев за учешће у НАТО програму Nuclear Sharing који би подразумевао распоређивање дела америчког нуклеарног арсенала на пољској територији.

Инфраструктура

Поред значајних улагања у милитаризацију границе са Белорусијом, Пољска такође активно ради на модернизацији и изградњи војно-логистичке инфраструктуре — још од прошле године, Варшава проширује кључне трасе и ојачава мостове на истоку земље као би они били погоднији за кретање оклопне технике.

У мају ове године, европски фонд Connecting Europe Facility такође је преузео на себе део финансирања пројекта модернизације и проширења северних пољских лука, као и железничке инфраструктуре повезане с њима, како би се ова логистичка чворишта оспособила за пријем и дистрибуцију великих количина војне технике.