Како пишу шиптарски медији, лидер политичког крила терористичких структура у Приштини Аљбин Курти је на заседању генералне скупштине своје условне партије позвао на поновно увођење копнене зоне безбедности.

Као разлоге за овај захтев, Курти наводи повећање капацитета Војске Србије у непосредној близини административне линије, укључујући ту како пешадију, тако и артиљеријске системе и системе ПВО.

Позадина догађаја

Копнена зона безбедности била је демилитаризован појас ширине 5 километара који је формиран на територији централне Србије, односно дуж административне линије АП Косово и Метохија.

Према одредбама Кумановског споразума, тадашња Војска Југославије није имала приступ овој територији, а једине оружане снаге под контролом Београда које су се на њој могле налазити биле су полицијске групе не веће од 10 људи и наоружане искључиво лаким наоружањем.

КЗБ је формално укинута 2001, а у периоду између 14. и 31. маја те године, Војска Југославије извела је операцију успостављања контроле над раније демилитаризованом зоном, при чему су на терену примарно распоређене антитерористичке и противдиверзантске јединице.

Поруке о повратку КЗБ које долазе из Приштине, нажалост, нису изненађење — у нашем тексту од 28. септембра, писали смо о томе да текућа агресивно антисрпска информационо-пропагандна кампања коју можемо пратити не само у трећеразредним шиптарским таблоидима, већ и у условно угледним западним листовима као што је Foreign Affairs указује управо на могућност предстојећих захтева за демилитаризацијом дела српске територије.

Пласирајући с једне стране тезу о томе да су Срби извор терористичке претње на окупираној територији Косова и Метохије, а с друге наратив према ком званични Београд по налогу Москве планира покретање регионалног сукоба, колективни Запад и његов шиптарски сателит практично припремају међународну јавност за нове притиске усмерене на ликвидацију војних капацитета Србије.

И мада конкретни захтеви у овом тренутку долазе само од сепаратистичких структура, нема гаранција да ће тако и остати — уколико се сетимо захтева Кристофера Хила, америчког амбасадора у Београду, да Србија повуче раније пребачене снаге са административне линије, јасно је да западни центри моћи сматрају да имају пуно право да доносе одлуке о кретању и распоређивању наше армије.