Према писању америчког листа Politico колективни Запад активно разматра интензивирање антируског деловања у стратешки значајној акваторији Балтичког мора уз могућност масовног задржавања бродова који испловљавају из руских лука под изговором било екологије, било заштите подводне инфраструктуре.

Ове наводе потврдио је и министар спољних послова Естоније Маргус Цахкна који је појаснио:

Око 50% санкционисане трговине руском нафтом одвија се кроз Фински залив. Ово доноси еколошке проблеме, доноси нападе на нашу подводну инфраструктуру. Поставља се питање — шта можемо учинити с тим бродовима? Не можемо затворити цело море, али га можемо контролисати много више.

А, само дан након објаве ових информација, спољна обавештајна служба Русије (СВР) саопштила је о информацијама које указују на то да колективни Запад планира низ напада под лажном заставом на стране бродове у Балтичком мору како би се за те инциденте окривила Русија.

Крајњи циљ ове кампање, појашњењавају у СВР јесте стварање повода да НАТО и званично објави о затварању Балтичког мора за руске бродове — како војне, тако и трговачке.

Позадина догађаја

О томе да је крајњи циљ колективног Запада блокада Финског залива за Русију писали смо више пута — на ово су указивале како непосредне војне припреме НАТО које смо могли пратити крајем 2024, тако и растући број инцидената који су обележили прве месеце 2025.

Овакво деловање Вашингтона и његових регионалних сателита несумњиво указује на растућу вероватноћу глобалног сукоба — потискивање Русије из Балтичког мора представља не само економски удар, већ и неопходан корак ка изолацији Калињинграда, руске ексклаве која ће, према мишљењу аналитичара како са истока, тако и са запада, представљати кључну стратешку тачку у могућем директном сукобу Русије и НАТО.

Пресецајући везе између Калињинграда и матице, НАТО заправо задаје ударац војној логистици руске ексклаве, чинећи је утолико лакшим циљем сопствених офанзивних операција.