
Како је раније саопштио начелник генералштаба ВС генерал Милан Мојсиловић, једна од тема данашњег заседања Савета за националну безбедност био је и такозвани нон-пејпер који су израдиле Француска и Немачка, а који се тиче Босне и Херцеговине, а посебно Републике Српске. Мојсиловић објашњава:
Тај документ отежава позицију Републике Српске. На седници су дефинисани задаци и смернице како ће се Србија односити према томе.
У савременој терминологији, нон-пејпер (српски — нацрт, незванични документ) означава документ који се узима као основа за дискусију или деловање без формалног усвајања од стране оних који га износе у јавност — другим речима, данас је саопштено да су Париз и Берлин објавили о измењеној позицији према Бања Луци која је толико неповољна да се нашла на дневном реду највишег безбедносног органа у Србији.
Позадина догађаја
Изузев чињенице да овај документ не слути ништа добро за српски народ (да ли је неко очекивао да буде другачије?) у овом тренутку нема других информација ни о конкретној садржини нон-пејпера, ни о договореној реакцији званичног Београда.
Упркос томе, догађаји претходних месеци и недеља омогућавају разматрање основног правца у ком се он може кретати — овде се на првом месту ради о формализацији примата законодавства и институција Федерације над Републиком Српском и јачању утицаја Хрватске као регионалног заступника бриселских интереса у БиХ.
Уколико овоме додамо активно наоружавање Сарајева од стране Турске, као и најављено повећање војно-индустријских капацитета на територији Федерације, постаје јасно да разлога за забринутост има и на претек.
У погледу малобројних али значајних позитивних тенденција, можемо говорити о благовременој реакцији Београда (без додатних информација, остаје нам да се надамо да ће она бити и адекватна), али и снажној подршци пријатељске нам Мађарске која може блокирати антисрпске одлуке ЕУ и тако ослабити предстојећи удар на Бања Луку.