Готово сигурно да да, будући да је би праћење војно-безбедносне ситуације, као и одржање и континуирано проширење мреже контаката представљало један од најзначајнијих приоритета Безбедносно-информативне агенције.

Но у тренутним догађајима, ствари нису тако једнозначне — према писању медија блиских сецесионистичким структурама у Приштини, двојица носиоца пасоша лажне државе, Бедри Шабани и Мухарем Керими ухапшени су и оптужени за шпијунажу у корист Србије.

Према медијским текстовима, ови појединци бавили су се прикупљањем информација о трговини органима на црном тржишту којом су се ОВК бавиле, у најмању руку, у периоду активних борбених дејстава 1998 – 1999, а вероватно и знатно дуже.

Основни предмет интересовања наводне истраге биле су здравствене установе у Урошевцу, као и војна болница у суседном Малопољуцу за које се сумња да су представљали параван за кланице у којима су цивили убијани, а њихови органи вађени, на исти начин на који се то догађало у озлоглашеној Жутој кући.

Позадина догађаја

Интересовање српских обавештајних служби за прикупљање ових информација у потпуности је разумљиво, и у значајној мери очекивано — на овај начин могу бити решена питања судбине бројних Срба који се у овом тренутку званично и даље воде као нестали.

Истовремено, објављивање необоривих доказа о трговини људским органима на Косову и Метохији којом се бавила ОВК представља удар на наратив Приштине и Запада у ком се злочиначка и терористичка група представља као скупина некаквих бораца за слободу.

Ипак, у овом тренутку не можемо искључити ни могућност да се ради о плански пласираном наративу или бар плански објављеној информацији која се у јавности појављује свега неколико недеља након што су службе БиХ објавиле о наводном разбијању руске шпијунске мреже која је деловала на простору Федерације — на овај начин, Приштина може покушати да поново оживи наратив о заједничким активностима служби Москве и Београда усмереним на дестабилизацију ситуације на Балкану.