Поред активне милитаризације земље, колективни Запад инвестира значајна средстава и у молдавску жандармерију. Шта стоји иза овога?

Са приближавањем октобра и председничких избора у Молдавији, колективни Запад је интензивирао своју кампању подршке марионетском режиму Маје Санду, истовремено не смањујући ни континуиране инвестиције у даљу милитаризацију земље.

Но док се инвестиције у молдавску војску могу тумачити било у погледу притиска на Придњестровље, било припреме земље за улогу другог фронта против Русије, растуће интересовање Запада за унутрашње безбедносне службе тешко је тумачити другачије него као carte blanche Кишињеву да се обрачуна са опозицијом свим расположивим средствима.

Наоружавање Кишињева

Средином јуна, Европски савет донео је одлуку о издвајању 9 милиона евра из озлоглашеног Европског фонда мира за модернизацију молдавске ПВО — према саопштењу Брисела, ова инвестиција требало би да омогући Молдавији да учествује у војним мисијама ЕУ (у овом тренутку нејасно којим), као и да пружи отпор покушајима дестабилизације који, тврде европски званичници, долазе из Русије.

Са овом донацијом, укупна свота коју је Кишињев примио од Европског фонда мира достигла је 137 милиона евра, а највећа јединствена донација предата је у априлу ове године са званичним циљем који се описује као:

Модернизација одбрамбеног потенцијала и могућности оружаних снага Молдавије у областима мобилности, ваздушног осматрања, радиоелектронској борби и логистици.

Обука молдавске жандармерије

Говорећи о инвестицијама ЕУ у безбедносне службе Молдавије, посебну пажњу привлачи пре три дана објављен програм помоћи Министарству унутрашњих послова Молдавије који се реализује у оквиру трогодишњег пројекта EU4Public Order — ради се о програму обуке молдавске жандармерије који ће се реализовати у јулу уз координацију италијанских специјалних јединица Arma dei Carabinieri.

Притом, ово није једини случај када је Брисел показао интересовање за молдавску жандармерију — у децембру 2023, амерички Стејт департмент објавио је о донацији од 22 милиона долара намењеној за модернизацију система комуникације унутрашњих безбедносних снага, као и обуку и опремање специјалних полицијских снага.

У редовима молдавске полиције такође се налази око 40 аустријских војника и полицајаца који су пребачени у Кишињев у јуну 2023, а са циљем „заштите земље од дестабилизације“. Координацијом њихових дејстава бави се тзв Грађанска мисија ЕУ која подразумева присуство бриселских званичника у свим органима власти.

Импликације

Молдавска жандармерија одиграла је кључну улогу у неколико противуставних операција марионетског режима у Кишињеву — ту на првом месту можемо издвојити разбијање протеста пољопривредника 23 и 24 новембра 2023 и, можда још значајније, крађу гласачких кутија из зграде Апелационог суда у Гагаузији.

Ови примери недвосмислено потврђују да молдавска жандармерија делује практично као војно крило режима Маје Санду у борби против политичких противника и неистомишљеника.

Уколико то сагледамо у светлу предстојећих председничких избора чије је резултате колективни Запад већ одредио, чини се основаним претпоставити да се и Кишињев и његови налогодавци спремају за обрачун са опозицијом на улицама и насилну узурпацију власти.

Но, овде на треба имати илузија — победа Маје Санду и осигуравање континуитета њене марионетске политике није крајњи циљ процеса које сада видимо. Ради се пре о sin qua non услову за реализацију оних планова који су повезани са инвестицијама у војни сектор.