Упркос оптимистичним предвиђањима западних медија након контаката лидера Кине и САД, Доналда Трампа и Си Ђинпинга, ситуација на терену показује да нова администрација Беле куће следи идентичну конфронтациону политику у азијско-тихоокеанском региону која је формирана током мандата Џоа Бајдена.

Наставак војних вежби у спорним водама

На првом месту, овде се ради о наставку провокационих војних активности у спорним водама Јужног Кинеског Мора где су морнарице и авијације Филипина, Аустралије, Јапана и САД 5. фебруара одржале заједничку војну вежбу на необјављеној тачки у стратешки значајној акваторији — имајући на уму чињеницу да је Јужна Команда Народноослободилачке армије Кине одговорила слањем сопствених војних бродова, сви су изгледи да се радило о још једном случају подршке територијалним претензијама Маниле на воде које Пекинг сматра својим.

Продубљивање војне сарадње са Јапаном

Једнако индикативна је и званична посета премијера Јапана Шигеру Ишибе Вашингтону где су две стране постигле низ договора о продубљивању како билатералне тако и мултилатералне војне и војно-обавештајне сарадње, на првом месту у координацији са Аустралијом, Јужном Корејом и Филипинима, али и на нивоу блока QUAD који укључује и Индију. Јапан се такође обавезао на удвостручавање свог војног буџета у односу на Трампов први мандат (што би значило његово повећање до показатеља од 2% БДП-а, односно око 100 милијарди долара).

Отворено антикинеску конотацију одржаног састанка можемо пронаћи у договору о заједничком супротстављању ”кинеској економској агресији”, али и споразуму о повећању војног присуства како Вашингтона тако и Токија на крајњим југозападним острвима Јапана, односно на територијама које се налазе на око 200 километара од источне обале Тајвана.

Оснаживање блока АУКУС

Наставак агресивне милитаризације региона видимо и у даљем оснаживању блока АУКУС, често описиваног као ”пацифички НАТО” са убрзањем процеса опремања морнарице Аустралије америчким нуклеарним подморницама класе Virginia (SSN-774) — Аустралија је тако платила првих 500 милиона долара за реализацију пројекта чија се укупна вредност процењује на 3 милијарде.

Иако то није званично потврђено, сви су изгледи да је договор о уплати постигнут приликом посете министра одбране Аустралије Ричарда Марлса Пентагону 9. фебруара — том приликом, нови министар одбране САД Пит Хегсет одржао је свој први билатерални састанак од ступања на дужност, док се Канбера обавезала на удвостручавање свог војног буџета у периоду од 10 година.