Након раније остварених успеха северно од насељеног пункта Нестерјанка, армија РФ наставила је са локалним офанзивним дејствима усмереним на првом месту на побољшање тактичког положаја и заузимање погодних позиција за будућу офанзиву на Орехов — у периоду између 27. и 29. септембра, руске снаге су успешно потиснуле непријатеља из неколико пошумљених појасева у рејону насељеног пункта Работино, осигуравајући тако своје западно крило које је било рањиво практично од тренутка успостављања присуства на северном ободу села.

Тактички успеси армије РФ забележени су и источније, у правцу Новофјодоровке, а снимци са средстава објективне контроле такође сведоче о примени како навођених бомби, тако и артиљерје, ракетне артиљерије и беспилотних летилица за ударе како на непријатељске положаје на отвореном простору, тако и на инфраструктуру у Новоандрејевки, Новоданиловки, Малој Токмачки и самом Орехову.

Перспективе даљег развоја ситуације

Овај развој ситуације на терену несумњиво говори у прилог тезе да руска команда планира спровођење офанзиве на ширем запорошком правцу у неком тренутку у будућности — поравнање линије фронта које смо видели у претходним данима усмерено је на ликвидацију непосредних претњи руским снагама на линији контакта док је интензивирање ваздушних удара широким спектром средстава део кампање која за циљ има смањење непријатељских борбених капацитета, као и спречавање изградње нових утврђених положаја на простору између Работина и Орехова.

Све ово, међутим, не значи да руску офанзиву можемо очекивати у наредним данима — скори почетак јесењих киша учиниће већину путева на ореховском правцу непроходним што у најмању руку отежава, а врло вероватно и у потпуности онемогућава спровођење великих офанзивних операција.

Притом, не треба сметнути с ума ни чињеницу да су ОСУ током претходних годину дана имале више него довољно времена да изграде простране системе ровова и бетонских утврђења на главним прилазима Орехову тако практично отклањајући опасност од брзог продора руских снага какав смо могли видети претходног месеца на покровском правцу.

Упркос томе, раст активности армије РФ после вишенедељног затишја указује на то да руска команда и те како има планове везане за потискивање ОСУ са окупираних територија Запорошке области. И док је почетак зиме са последичним замрзавањем тла најранији тренутак у ком можемо очекивати шира офанзивна дејства, у овом тренутку руске снаге немају разлога за журбу — апсолутна надмоћ у ваздуху и одсуство дефицита муниције омогућавају дугорочно и стабилно смањење непријатељских капацитета што је нешто што ће знатно олакшати будућу офанзиву.