Нови председник Тајвана заузима очекивано агресиван став према Кини, захтевајући признање суверенитета острва и претећи Пекингу последицама. Но, ова политика може се показати као веома кратковида.

Отворено прозападни сепаратиста, нови председник Тајвана Вилијам Лаи обратио се Пекингу са поруком која је, готово извесно, написана у Вашингтону и представља својеврсни ултиматум Кини. Није потребно посебно напомињати да је ова порука потпуно игнорисана са друге стране Тајванског мореуза. Бар за сада.

Садржај поруке указује на веома, веома погрешну процену како позиције Кине, тако и тренутног положаја Тајвана, а наставак оваквог приступа може се показати веома скупоценим за Тајпеј који, очигледно, није извукао никакве поуке из ситуације бивше Украјине.

Шта је поручио Вилијам Лаи?

Тајвански председник у свом обраћању позвао је лидерство Кине да прихвати суверенитет Тајвана и са том полазном позицијом дође у Тајпеј на преговоре који би требало да осигурају ”међусобно разумевање и примирје”.

Он додаје да Пекинг мора преузети одговорност за одржавање мира у Тајванском мореузу, а да уколико то не учини, он ће бити изолован у међународној заједници — храбре речи за територију која није призната као суверена држава.

Своје обраћање Лаи завршава незаобилазним речима захвалности Вашингтону који, како каже Лаи, наставља да подржава Тајван.

Импликације

Уколико уклонимо све стилске украсе својствене америчким стручњацима за стратешку комуникацију, остајемо са једноставном суштином поруке — Тајван ће, уз подршку САД, наставити да чини шта год жели, а Кини је боље да то прихвати. У супротном, биће изолована у међународној заједници.

Само што изолација у међународној зајединици остаје неостварена претња и у погледу Русије која је далеко мање интегрисана у светску економију него што је то случај са Кином. Стога, мале су шансе да ће Пекинг ову претњу схватити озбиљно, а посебно нема изгледа да ће она пољуљати његову одлучност.

Другим речима, све што су Тајпеј и Вашингтон на овај начин постигли јесте да само још једном потврде Кини да ће њене црвене линије бити игнорисане, а да је војно решење тајванског питања све ближе.