Руске снаге ушле у Новокалиново, северно од Авдејевке; напустиле западни део нп Бердичи због отежане логистике; Офанзива југозападно од Авдејевке, ОСУ започеле повлачење са простора између Првомајског и Невељског како би избегле опкољавање; Улазак јединица армије РФ у Красногоровку са истока; Тактички успеси на западу Работиног

Авдејевски правац

Ситуација западно од Авдејевке наставља да се развија веома динамично — у преподневним часовима, руске снаге сломиле су непријатељску одбрану на југоистоку Новокалиновог и успоставиле контролу над значајнимп процентом територије насељеног пункта.

Стање на терену је нешто другачије у насељеном пункту Бердичи где су јединице армије РФ биле приморане да напусте западну половину села услед немогућности успостављања стабилних логистичких рута — ипак, са евентуалним ослобођењем Семјоновке, ситуација се може променити због отварања нових комуникација са југа.

Догађаји у нп Бердичи истовремено илуструје изузетан значај војне логистике — управо исти овај тип изазова је довео до низа болних пораза на јесен 2022, и у право овакве ситуације служе као упозорење руској команди да напредак никада не сме бити бржи од способности осигуравања поузданог снабдевања јединица на фронту.

Спајање авдејевског и доњецког правца на југу

У одлучној офанзиви јужно од Првомајског, руске снаге оствариле су значајне територијалне успехе, напредујући ка Невељском — ова драматична промена зона контроле приморала је ОСУ да започну повлачење из џепа отпора који је раније формиран између Првомајског и Невељског.

Непријатељ у повлачењу хаотично минира терен који је већ ограђен густим минским пољима — стога, брзина којом армија РФ може заузети ове територије биће на првом месту одређена бројем расположивих инжењерских јединица.

Истовремено, продор јужно од Првомајског представља и прву тачку на којој је дошло до стапања авдејевског правца са ширим доњецким правцем — овај процес наставиће се и са даљим напретком руских снага западно од Авдејевке.

Доњецки правац

Значајни тактички успеси армије РФ забележени су и у Красногоровки — у новој офанзиви високог интензитета, руске снаге успеле су да остваре значајан напредак и поново зађу на југ насељеног пункта, односно на оне територије са којих су у претходним недељама били потиснути жестоким отпором непријатеља.

Продор унутар градске линије овог пута је остварен са истока што значи да постоје значајне шансе да су одређене снаге ОСУ остале опкољене на крајњој јужној периферији Красногоровке.

Обнављање офанзиве на Красногоровку потврђује да руска команда, упркос изазовима, није одустала од ослобођења града у релативно блиској будућности — ово уједно представља и имплицитну потврду тезе да ће пролећно-летња кампања армије РФ у стратешком смислу бити примарно фокусирана на простор ДНР.

Ореховски правац

Добре, мада у овом тренутку и даље непотврђене вести стижу и са ореховског правца где су, према неким изворима, руске снаге поново преузеле иницијативу на југозападу Работиног, потискујући ОСУ ка северу и успостављајући контролу над делом раније напуштених територија.

Северозападно од Вјербовог армија РФ такође задржава иницијативну, стабилним темпом се пробијајући кроз пошумљене појасеве и регије, ширећи зону контроле и побољшавајући свој тактички положај — упркос томе, у овом тренутку не видимо назнаке припреме масовне офанзиве са циљем одсецања Работиног са севера које се прибојава украјинска команда.