Са растом интензитета борбених дејстава на више стратешких праваца и све учесталијим разговорима о формирању тампон-зоне на територији Харковске области праћеним изградњом систем утврђења ОСУ километрима иза тренутне линије контакта, природно се појављује питање могућности и циљева пролећно-летње кампање армије РФ.
Док је овај период, кључни за извођење активних борбених дејстава, прошле године био обележен (контра)офанзивом ОСУ на јужном правцу, сви су изгледи да ће ове године руске снаге имати иницијативу, а непријатељ ће прећи у одбрану — и назнаке овога већ сада видимо широм зоне СВО.
Перспективе офанзиве на Харков
Док постоји незанемарљив број аналитичара са обе стране линије фронта који очекују скору офанзиву на Харков, ми смо мишљења да је ово мало вероватан сценарио, изузев можда у форми помоћног удара који ће за циљ имати блокаду дела непријатељских снага.
О разлозима за ово мишљење писали смо раније — очигледно је да ОСУ у Харковској области припремају замку за армију РФ која се притом темељи на истом тактичком приступу који је довео до повлачења са тих истих територија у јесен 2022 услед притиска на линије снабдевања. Стога, мале су шансе да ће руска команда два пута пасти у исту замку.
ДНР као главни стратешки правац — наше виђење
С обзиром на то, али и имајући на уму тренутну ситуацију на линији фронта, наше је мишљење да ће главни стратешки правац предстојеће руске офанзиве бити управо територија Доњецке народне републике где већ сада можемо видети формирање две главне зоне борбених дејстава са два специфична циља.
На северу ДНР можемо видети назнаке почетка велике стратешке офанзивне операције у смеру Славјанско-Краматорске агломерације — овде, руске снаге започеле су битку за Часов Јар чије ће ослобођење отворити пут за напредовање ка Краматорску, док истовремено видимо постепену активацију офанзивниј дејстава у рејону Белогоровке и Северска, чије ће евентуално ослобођење отворити врата за офанзиву на Славјанск.
Паралелно с тим, на југу ДНР можемо приметити офанзивна дејства западно од Авдејевке у смеру Карловке, у рејону Красногоровке и Новомихајловке, као и у правцу Курахова — оно што је заједничко за све ове тачке јесте што ће даљи успеси руских снага потиснути линију фронта даље на запад у односу на Доњецк чиме ће се удари на престоницу ДНР после читаве деценије, ако не окончати, онда бар значајно смањити.
Истовремено, постоји перспектива офанзиве на Угљедар која ће представљати природни развој успеха у рејону Новомихајловке.
Циљеви руске офанзиве
Уколико се наше претпоставке покажу као тачне, то би значило да ће пролећно-летња кампања армије РФ као главни стратешки циљ имати избијање на северозападне границе ДНР, као и померање фронта даље ка западу у циљу заштите Доњецка.
Истовремено, треба имати на уму чињеницу да ће успех у остваривању ових задатака значити и ликвидацију свих озбиљних утврђења ОСУ која су изграђена у периоду пре почетка СВО чиме се ствара могућност за повећавање темпа офанзивних дејстава и, у средњој перспективи, почетка битке за ослобођење читаве територије ДНР.