Без преживелих у паду хеликоптера иранског председника — шта ће уследити даље и какве могу бити последице по војно-безбедносну ситуацију у региону?

До овог тренутка постало је јасно не само да нико од путника председничког хеликоптера није преживео пад, већ и да за позитиван исход није било шанси — летилица је још током приземљења била сломљена на два дела, а на месту пада дошло је и до пожара.

Обављени снимци са места несреће тако показују да су наше јучерашњег претпоставке биле оправдане — сигнала за хитне случајеве није било просто јер је предајник био уништен као и летилица у целини. И службе Ирана добро су знале шта то значи, а касније објављени наводи о контактима са посадом очигледно су били део стратегије анти-кризног управљања.

Перспективе даљег развоја ситуације

Но, истина је сада објављена, мада се и даље чека званична потврда разлога несреће, и сусрећемо се са питањем како ће ово утицати на војно-политичку ситуацију у региону. И ово питање несумњиво је легитимно — довољно легитимно да је о њему ноћас разговарао руски председник Владимир Путин са начелницима кључних безбедносних институција у земљи — Министарства одбране, Генералштаба и Савета безбедности РФ.

Унутрашња ситуација

О перспективама развоја унутрашње ситуације писали смо раније — Раисијеве дужности преузеће његов заменик Мухамед Мокбер који ће у наредних 50 дана расписати ванредне изборе. Под вођством врховног вође Ајатолаха Алија Хамнеја, функционисање државног врха ће се наставити.

Но, то не значи да неће бити покушаја вештачке дестабилизације ситуације — прозападна опозиција увек се активирала у време избора, покушавајући да искористи тренутак повишеног политичког ангажмана за постизање својих циљева. И нема разлога зашто сада не би учинила исто.

Шансе су овакво деструктивно деловање утолико су веће због планиране турске операције на северу Ирака која ће несумњиво довести до новог таласа курдског сепаратизма у читавој регији, доводећи ситуацију до тачке усијања.

Регионална ситуација

С друге стране, резултат истраге о узроцима пада утицаће на даље кораке Техерана — уколико покаже да се заиста радило о саботажи, Иран ће бити принуђен да на исту одговори.

Но, и у том случају, постоји више могућности — с једне стране можемо видети симболички одговор у виду ограничених удара на регионалне прокси-снаге наручиоца диверзије који ће доћи са ограниченом ескалацијом, а с друге стране, није искључен ни далеко директнији приступ у виду, рецимо, симетричног одговора.

И овде тешко да има сумње — уколико је узрок пада заиста била саботажа, сви су изгледи да иза ње стоји Израел који је најзаинтересованији за дестабилизацију регионалне ситуације из чисто унутрашње-политичких разлога.

Притом, у последњим недељама, Тел Авив је чинио све што је у његовој моћи да увуче Техеран у директан сукоб, и тешко је поверовати да ситуација коју видимо сада није само наставак исте овде праксе.

Иако све ово за сада остаје у домену спекулације, имајући на уму изузетан одјек трагедије у иранској јавности, готово је извесно да ће власти објавити о прелиминарним резултатима истраге, али и могућим даљим корацима већ до краја дана.