Како јављају бројни тајвански медији, Вашингтон је донео одлуку о распоређивању одређеног броја припадника својих специјалних јединица на најмање четири војне базе на територији под контролом Тајпеја — две на највећем острву које сачињава највећи део самопроглашене републике, и две на мањим острвима у Тајванском мореузу, укључујући ту и Кинмен који се налази на само 10 километара од обале Кине.
Према овим наводима, главни задатак америчких снага које ће на Тајвану бити размештене на дугорочној основи, биће обука тајванске војске у припреми за евентуалну ”инвазију Кине”.
Званичници Пентагона, с друге стране, одбили су да коментаришу ове наводе тајванске штампе, а једини одговор који је дат новинарима био је прилично отвореног типа:
Оно што је битно је да су наша подршка и одбрамбени односи са Тајваном усмерени на актуелну претњу која долази из Народне Републике Кине.
Импликације
Бројни аналитичари скрећу пажњу на чињеницу да ово представља једно од најдиректнијих кршења принципа ”једне Кине” које је Вашингтон спровео у последњим годинама. И тешко је не сложити се са овом тврдњом — будући да су се САД обавезале на прихватање само једне суверене Кине са престоницом у Пекингу, то значи да само Пекинг може дати дозволу за размештање страних снага на сопственој територији.
Истовремено, јасно је да је припрема Тајвана за одбрану од наводне инвазије само параван — чак ни америчка доктрина не предвиђа могућност сценарија у ком ће острва у Тајванском мореузу моћи да делују као тачке отпора могућем нападу Кине. Чак и Пентагон зна би ове територије биле заузете у првим сатима операције.
Стога, распоређивање снага на овим тачкама пре свега указује на интензивирање обавештајних делатности САД и раст интересовања за праћење дејстава Кине, као у Тајванском мореузу, тако и у приобалним регијама.