Током јучерашњег дана, жестоке борбе у Курској области наставиле су се несмањеним интензитетом, мада уз приметну промену динамике — ОСУ више не могу рачунати на брзе продоре какви су обележили почетак инвазије на ”старе” руске територије будући да се сада сви покушаји блицкрига успешно пресецају и скупо наплаћују.
Ток борбених дејстава
Ситуација остаје најтежа у рејону Суџе где се активности непријатеља померају ка простору јужно од града, са неким индикацијама да су централне и западне регије прешле у сиву зону — упркос томе, интензитет борбених дејстава остаје толико висок на територији читавог регионалног центра да ни током јучерашњег дана није било могуће спровести евакуацију цивилног становништва које остаје у његовој источној половини.
Активизација ОСУ је примећена и јужно од Суџе, на линији Гујево – Плехово одакле извиђачко-диверзантске групе непријатеља изводе нападе на руске положаје у рејону нп Борки. Мада су неки извори пренели вест о наводној офанзиви на овом правцу, овде се може говорити само о активности малих моторизованих група које за сада не представљају стварну претњу по руске снаге источно од условне линије контроле.
Говорећи о диверзантским активностима, појавиле су се и информације о томе да је паника коју смо пратили у ноћи између суботе и недеље била изазвана деловањем две моторизоване групе ОСУ које су се, полазећи из рејона Миропоља, инфилтрирале на руску територију, вероватно са циљем осматрања руских положаја у припреми за удар који би уследио касније. Једна од група ликвидирана је у рејону нп Озерки, а друга јужно од нп Ивановски.
Северно од Суџе, као и претходних дана, борбена дејства воде се у неуобичајено широкој сивој зони — армија РФ интензивирала је своје офанзивне активности на читавој северној линији контакта, од Зељоног Шљаха до линије Руско Поречно – Чекарско Поречно – Јужни, док су ОСУ спровеле јуриш на Мартиновку, потискујући руске снаге ка истоку, и тако враћајући насељени пункт у сиву зону.
С друге стране, средином дана појавиле су се информације о уласку руских снага у Снагост, али без потврда путем снимака са средстава објективне контроле, овај насељени пункт на оперативној карти за сада смештамо у сиву зону. Такође постоје индикације и да је Мала Локња привремено прешла под контролу непријатељских снага које су потом уништене у артиљеријском удару, чиме је линија фронта повраћена на пређашње стање.
Перспективе даљег развоја ситуације
Резултати пребацивања искусних снага армије РФ у зону сукоба све су очигледнији — током јучерашњег дана појавио се велики број снимака уништавања технике и живе силе ОСУ на већем броју тачака у тренутној зони сукоба, а и украјински канали жале се на драматичан раст губитака. О овоме сведоче и потпуно истрошене залихе крви у Сумској области, као и попуњени болнички капацитети што доприноси томе да рањени припадници ОСУ често завршавају као погинули. Ово, наравно, није случај за стране плаћенике који се хеликоптерима приоритетно превозе у западне области.
Но, проглашавати победу више је него преурањено — у овом тренутку постоје значајни проблеми с координацијом који утичу на укупне борбене капацитете армије РФ на овом правцу. Разлог за ово је једноставан — најефикасније снаге амрије РФ које се тренутно боре у Курској области имају различите командне структуре и многе од њих нису раније сарађивале на истом правцу што отежава и координацију и комуникацију, а тим пре у условима деловања непријатељских система за радиоелектронско ратовање.
Притом, ОСУ и даље располажу значајним капацитетима који се налазе у покрету, како у ширем рејону зоне борбених дејстава, тако и дуж других делова границе, укључујући ту рејон Тјоткиног, Миропоља, као и границу са Белгородском облашћу. И имајући на уму недвосмислено заустављање офанзиве у Суџанском и Корењовском рејону, покушај проналаска нове слабе тачке у руској одбрани чини се логичним кораком за украјинску команду.