Руски министар спољних послова Сергеј Лавров који је био члан делегације председника Русије Владимира Путина током његовог пута у Кину открио је новинарима да су двојица лидера имали дуг и садржајан разговор на тему војно-безбедносне ситуације у азијско-тихоокеанском региону, али и кинеске иницијативе о новој глобалној безбедносној архитектури.
Док већи део садржаја овог разговора остаје непознат јавности, Лавров је открио неке од кључних тачака — на првом месту, оба лидера су се сагласила да колективни Запад и посебно НАТО више ни не скривају сопствене претензије на доминацију у азијско-тихоокеанском региону. Ове амбиције западни центри моћи реализују кроз, како то каже Лавров, ”реинкарнације НАТО” у виду различитих регионалних савеза као што су АУКУС или скоро најављени SQUAD.
Зашто је ово значајно?
На првом месту, ово саопштење потврђује оно о чему смо говорили у многобројним објавама током претходне године — да колективни Запад користи мрежу регионалних савеза као главни механизам формирања неформалног војно-политичког блока чији је задатак да под маском локалних снага делује као заступник и реализатор америчких интереса у региону. И и Москва и Пекинг су веома свесни ове чињенице.
Друго, и можда још значајније, иако обе државе инсистирају да њихова сарадња није усмерена против трећих страна, непобитна је чињеница да колективни Запад практично приморава Русију и Кину да координишу своја дејства у одговору на агресивну политику Вашингтона и његових сателита.
Све ово значи да су оба лидера свесна да је њихово стратешко партнерство кључ успешног отпора притисцима Запада који покушава да реализује своју политику ”завади, па владај” и у овом погледу — управо је зато, начелник комитета руске Думе за питања безбедности Василиј Пискарев током посете Пекингу предао кинеским колегама доказни материјал о пројектима специјалних служби Запада усмереним на забијање клина између Кине и Русије.
И у складу са свим овим, у блиској будућности можемо очекивати само даље интензивирање сарадње Москве и Пекинга и све снажнију међусобну подршку у одбрани кључних националних интереса.