Војници руског Афричког корпуса остварили су још једну изузетно успешну, али и медијски испраћену операцију која им је засигурно осигурала додатни престиж на црном континенту.
Како су данас објавили портпарол Министарства одбране РФ и министар одбране Чада Дагу Јакуба, руски војници су ликвидирали базу исламских терориста и у току операције из плена спасили 21 припадника војске Чада који су у заточеништву провели девет месеци.
Из Москве објашњавају да је ослобођенима пружена неопходна медицинска помоћ пре него што су враћени у отаџбину (на ову фразу ћемо се вратити), док је министар одбране Чада саопштио да руске војне структуре чине за Африку много више него такозвани западни специјалисти.
Где се одвила руска операција?
Интересантно је да ни једна од страна није прецизирала где се тачно налазила ликвидирана терористичка база — фраза „враћени у отаџбину“ јасно указује на то да се ови догађаји нису одвили у Чаду.
Аналитичари су сагласни да постоји само једна могућност — Либија. И за ову тврдњу постоје добри разлози — терористичке групе активне у Чаду често прелазе на слабо насељен југ Либије како би се сакриле од чадских патрола.
И ова чињеница може имати веома значајне импликације будући да она може представљати потврду активног деловања Афричког корпуса на територијама под контролом владе генерала Калифе Хафтара.
До сада, било је познато да је Хафтар допустио Афричком корпусу да користи Тобрук као логистички центар за снабдевање снага у Сахелу. Но о континуираном присуству или активном деловању руских снага није било речи. Бар не до сада.