Раније данас, генерални секретар Савета безбедности Белорусије Александар Волфович објавио је да су делегације Москве и Минска завршиле рад на изради нове концепције безбедности Савезне државе Русије и Белорусије, као и да су усагласиле текст у септембру најављеног договора о безбедносним гаранцијама — релевантни документи биће представљени Високом савету Савезне државе наредног месеца, а њихова примена започеће 2025.

Шта је познато о постигнутим договорима?

Наступајући на заседању заједничког колегијума министарства одбране две земље, министар одбране Русије Андреј Белоусов изнео је неколико теза које могу открити основне тачке постигнутих споразума.

На првом месту ради се о идеји формирања јединственог одбрамбеног простора који ће обухватати територије обе државе, уз формалну увођење могућности примене нуклеарног оружја као одговора на агресију на Белорусију.

Такође је најављено интензивирање заједничких војних активности, укључујући ту оперативну, борбену и мобилизациону припрему која ће се ослањати на искуство СВО.

Импликације

Имајући на уму ове тачке, даљи развој војно-безбедносне сарадње Москве и Минска моћи ћемо пратити кроз два основна правца — с једне стране налазе се озбиљне безбедносне гаранције за Белорусију којој је још у септембру додељено истакнуто место у руској нуклеарној доктрини, а с друге рад на интеграцији армија две земље у практично јединствену оружану силу.

Како поручује и сам Белоусов, ове измене на првом месту представљају одговор на промењену војно-политичку ситуацију коју карактерише ниво тензија какав није виђен практично од тридесетих година прошлог века.

Истовремено, ради се и о заједничком руско-белоруском одговору на пад ефикасности и назнаке могуће дезинтеграције постојећег постсовјетског војног блока — Москва и Минск на овај начин формирају нови оквир војне сарадње који ће бити кадар да одговори на реалије садашњег тренутка, али и на претње и притиске колективног Запада с којима се обе земље суочавају.

Оно што у овом тренутку, међутим, остаје непознато јесте које ће бити импликације за СВО — уколико Русија и Белорусија заиста планирају да формирају јединствен одбрамбени простор, да ли ће то значити могућност деловања белоруске армије, у најмању руку, у случају удара ОСУ на „старе“ руске територије?