Грузијски парламент наставља да изненађује са својом новопронађеном одлучноћшу у погледу повратка суверенитета државе и борбе против иностраног диктата — парламентарна већина предвођена партијом Грузијски сан данас је објавила о поновном покретању процедуре за смену актуелне председнице Саломе Зурабишвили због низа састанака са страним званичницима који нису били одобрени од стране парламента.

Председавајући грузијском скупштином Шалва Папуашвили данас је потврдио да ће се представници парламентарне већина са релевантном документацијом обратити Уставном суду захтевајући почетак процеса смене, популарног импичмента — притом, из владајуће странке појашњавају да је овај корак на првом месту симболичне, те политичке и правне природе, будући да мандат Зурабишвилијеве свакако истиче кроз нешто више од месец дана. Ипак, како појашњава Папуашвили, актуелна председница ”не сме постати бивша, већ свргнута председница”.

Позадина догађаја

На овај начин, грузијски парламент предузима веома одлучан корак усмерен на повратак уставу и принципу неприкосновесности закона, задајући тако моћан ударац произвољности прозападних снага које очигледно сматрају да државници могу деловати мимо правних оквира онда када делују у интересу западних центара моћи.

Евентуални успех у смени актуелне председнике, иако на првом месту симболички, представљаће значајну победу суверенизма и упозорење свим другим прозападним снагама да је време њиховог деловања изван и изнад закона окончано — истовремено, Грузија ће тако постати можда и прва држава која је успела да се после националне трагедије обојене револуције ипак врати на пут суверенитета и независности, иако јој је за то требало готово две деценије и један рат против Русије.

Што се тиче актуелне председнице Саломе Зурабишвили, ради се о политичарки која је рођена и одрасла у Француској, након чега је на Универзитету Колумбија припремана за своју будућу улогу под личним менторством једног од идејних твораца америчког империјализма, Збигњева Бжежинског. Зурабишвили се први пут настанила у Грузији тек 2003. када је добила позицију француског амбасадора у Тбилисију. Председница је постала у децембру 2018.