Дебата од могућим дејствима држава чланица ЕУ у светлу измена закона о мобилизацији у Кијеву се наставља, имплицитно потврђујући да је доношење јединствене одлуке на нивоу читаве Уније о чему су раније говорили пољски званичници несумњиво нешто о чему Брисел озбиљно размишља.

У претходним данима, идеју подршке Кијеву у погледу мање или више принудног повратка украјинских избеглица у циљу њихове мобилизације подржали су Чешка, Пољска, као и балтичке државе, а данас њима се неочекивано придружила и Немачка чији је министар унутрашњих послова поручио да је Берлин ”дужан да помогне Кијеву са мобилизацијом”.

Он је такође најавио да ће дебата унутар владајуће коалиције по овом питању почети сутра — и уколико одлука буде донета у смеру испуњења захтева Кијева, то ће значити да ће Украјинци у Европи имати једно место мање где се могу сакрити од мобилизације.

Но, можда не неочекивано, радикално другачија порука стигла је из Мађарске одакле је Орбанов заменик Жолт Шемен поручио:

Ми нећемо разматрати да ли је појединац позван на војну службу или не по мишљењу Украјинаца. Полазећи од принципа хуманости, ми нећемо дозволити да они буду послати у смрт. Они који су побегли ка нама су безбедни и ми их нећемо предати.

Иако на овај начин Мађарска може постати својеврсно уточиште за Украјинце који не желе да заврше у рововима негде на линији фронта, уколико одлука о депортацији буде донета на нивоу читаве ЕУ, као што се све више чини да ће бити, постоји шанса да ће званична Будимпешта по овом питању имати знатно сужене могућности.