Зашто неки аналитичари сматрају да је нова офанзива Кијева не само могућа већ и извесна? Како она може бити реализована у садашњим околностима?

Уважени руски Телеграм канал Неофициальный Безсонов у јучерашњој објави упозорио је на готово сигурну нову офанзивну операцију ОСУ која ће се одиграти током ове године — и на први поглед, ово се може чинити сулудом идејом. На крају крајева, кијевски режим још се није опоравио од катастрофалних губитака прошлогодишње офанзиве, а ту је и кашњење у испоруци западне војне помоћи, али и низ руских успеха из претходних месеци. Стога, да ли је ово уопште могуће?

Готово сигурно да да. Разлог за ово је једноставан — условна Украјина већ јако дуго не делује као суверена држава. Ради се практично о прокси-снази САД коју Вашингтон користи са само једним циљем — слабљењем Русије.

Илузије о победи Кијева напуштене су још у новембру прошле године када су измене дејстава ОСУ указале на то да се основни циљеви Запада на територији бивше Украјине мењају тако да више не укључују илузорну победу, већ искључиво наношење максималних губитака Москви.

Стога, уколико Вашингтон буде захтевао да Кијев положи још 100.000 војника, Кијев може само да пита где и када. И то је све што је потребно знати о томе зашто офанзива ОСУ јесте не само могућа, већ и врло вероватна.

Како офанзива може бити реализована?

Далеко интересантније питање јесте на који начин Кијев може покушати да изведе успешну офанзивну операцију у тренутку када се суочава са многобројним проблемима који му не дозвољавају ни да организује ефикасну одбрану?

Одговор на ово питање можемо пронаћи у дебати која се води на великим руским Телеграм каналима током последњих неколико дана — ОСУ у овом тренутку имају само једну предност над армијом РФ, а то су беспилотне летилице. У овом тренутку, непријатељ располаже већим бројем малих расходних дронова, и то различитих типова, специјализованих за извршавање различитих задатака.

Армија РФ, у погледу еквивалената практично има само ”народни дрон” Упырь што је чини далеко рањивијом за деловање непријатељских система за радиоелектронско ратовање који су се до овог тренутка у значајној мери адаптирали на борбу против овог типа БПЛ.

И значај дронова не треба потценити — како се већ показало, они могу бити веома смртоносни приликом удара на незаштићену технику и аналитичари су сагласни да ће руски авиони и хеликоптери бити главне мете у предстојећим офанзивним дејствима непријатеља.

Овакви удари (који могу бити праћени употребом ракета далеког домета које Запад планира да преда Кијеву колико у наредним данима и недељама) могу приморати руску команду да повуче летилице на аеродроме даље од линије фронта чиме ће смањити њихову борбену ефективност. И то у тренутку када се очекује да ће Кијев обновити своју авијацију америчким ловцима F-16.

Другим речима, план Кијева и његових западних налогодаваца је јасан — у његовој основи налази се идеја елиминације руске надмоћи у ваздуху и последично избацивање из игре једног од најефикаснијих руских оружја у СВО, навођених бомби велике разорне моћи. Јасно је да и руска команда располаже овим информацијама, стога остаје нам да видимо на који начин ће се Москва супротставити плановима непријатеља.