Будући да ни протести, ни претње санкцијама, ни уцене нису успеле да убеде грузијски парламент да одустане од доношења закона о страним агентима, Вашингтон је одлучио да промени приступ.
У новом предлогу који је грузијским властима предложио амбасадор САД у Тбилисију, Вашингтон нуди повластице у погледу извоза грузијске робе на америчко тржиште, либерализацију визног режима, као и пакет војне помоћи.
Заузврат, није потребно посебно напомињати, грузијска влада мора одустати од закона о страним агентима, али и донети одлуку о расписивању ванредних парламентарних избора.
Позадина догађаја
Упркос томе што овај предлог може деловати примамљиво, шансе за његово прихватање у Тбилисију остају минималне — грузијска влада је у претходним недељама видела капацитете НВО сектора и утицај страних амбасада који ће у случају прихватања америчке понуде бити максимално искоришћени у циљу манипулације резултатима избора и промене власти. И ово у Тбилисију разумеју веома добро.
Но, пажњу бисмо скренули на нешто друго — спорни закон о страним агентима не претпоставља забрану деловања НВО, па ни забрану донација из иностранства. Све што он захтева јесте транспарентност по овом питању.
А оваква упорност Запада у противљењу доношењу закона може значити само једно — да су амерички стручњаци за обојене револуције и хибридно ратовање проценили да би јавно откривање структуре финансирања НВО сектора значајно умањило његове капацитете у погледу утицаја на јавно мњење.
И ова информација веома је значајна, будући да открива оно што сам Запад процењује као сопствену слабост. Уколико се НВО сектор плаши откривања извора својих финансија, онда је управо ово први корак у борби против њих.