Долазак искусних јединица армије РФ у зону борбених дејстава почео је да даје резултате — током ноћи, готово сви покушаји даљег продора ОСУ били су успешно заустављени, а руске снаге повратиле су контролу над Мартиновком — тачна линија руске контроле у овом тренутку остаје непотврђена, а на нашој оперативној карти приказана је најконзервативнија процена. Непријатељ је спровео озбиљна офанзивна дејства у рејону Снагости, као и у правцу Корењевог са циљем одсецања Риљска, али је на оба правца сусрео одлучан отпор армије РФ и одступио уз губитке.

Ситуација западно до Гујевог у овом тренутку остаје нејасна — док су неки извори објавили о напретку непријатељских снага, информације које управо пристижу тврде да је и овај удар успешно одбијен. Све ово указује на одређену промену ситуације — уколико граничари раније нису имали капацитета да зауставе муњевите пробоје ОСУ који су углавном заобилазили руске положаје, сада видимо и ликвидацију непријатеља на прилазу и формирање моћне линије одбране снабдевене свом техником неопходном да уништи надолазеће моторизоване јединице.

У покушају да реши овај проблем, украјинска команда је у својим офанзивама оклопна возила заменила тенковима, но ово је довело само до губитка дефицитних тенкова и убрзавања процеса ликвидације борбеног потенцијала ОСУ. Говорећи о свему овоме, неопходно је поменути групу Аида специјалног одреда Ахмат као и снаге 810. бригаде маринаца армије РФ који су према бројним изворима одиграли централну улогу у ноћашњим догађајима.

Према саопштењу Романа Аљохина, војног кореспондента који је пре неколико недеља постао и активно укључен у рад локалне администрације Курске области, позитивне вести појављују се и на политичком фронту — током ноћи, руски председник Владимир Путин обавио је неколико разговора са за сада неименованим појединцима, а ови разговори су, тврди Аљохин, утицали на закључке руског лидера о узроцима и начинима регулисања кризе. У вези с тим, Аљохин најављује ”озбиљне промене” које ће уследити ускоро.

О ударима на Белгородску област

Током ноћи, непријатељ је уз употребу БПЛ извео више удара на Белгородску област, а такође је примећено и концентрисање снага у приграничним регијама — пре нешто више од сат времена, пропагандисти кијевског режима објавили су вест о наводном упаду на територију Белгородске области, али се овде радило о једној диверзантској групи која је након преласка границе направила неколико снимака и вратила се назад.

Значајно је приметити да је бар део непријатељских БПЛ које су учествовале у ноћашњим ударима летело кроз ваздушни простор Белорусије — коментаришући ово, белоруски председник Александар Лукашенко поручио је да сличне авантуре неће остати без одговора. За сада, међутим, не видимо конкретне активности белоруске стране.

Без обзира на то, озбиљна офанзивна операција на ”старе” руске територије, као и нарушавање белоруског ваздушног простора указују на покушаје кијевског режима да испровоцира ескалацију сукоба — ово може бити повезано са лошим положајем ОСУ на великој већини линије фронта, као и са могућим страхом од могућег смањења подршке Вашингтона након избора у САД. Провокација веће ескалације и могућег укључења Белорусије у сукоб тако за Кијев постаје шанса да осигура континуирану подршку Запада.