Како сада постаје јасније, током јучерашњег дана дошло је два одвојена хапшења припадника илегалних приштинских структура, при чему се у једном случају ради о запосленом у такозваној косовској полицији*, док је у другој ситуацији задржан некадашњи припадник ОВК који се сумњичи за ратне злочине против цивилног становништва.

Интересантно је приметити да су шиптарски медији искористили ситуацију и објавили вест о задржавању Лумнија Берише у тренутку када су српски медији објавили о хапшењу појединца под иницијалима М. И. што указује на промишљен покушај стварања информационог хаоса који би омогућио оптуживање Београда за произвољна задржавања (иронично). Но, ситуација је знатно другачија.

Лумни Бериша је припадник јединице за брзо реаговање такозване косовске полиције*, а према признању шиптарских медија, његова прошлост такође је повезана са терористима ОВК — у складу са тим, држава Србија има више него довољно основа за његово задржавање и касније суђење, имајући на уму његову укљученост у делатност више паравојних организација чији је главни циљ подривање суверенитета и територијалног интегритета наше земље. Упркос томе, након вишечасовног испитивања, Бериша је ослобођен.

Оно што су шиптарски медији објављивањем ове вести покушали да сакрију јесте задржавање ратног злочинца М. И. који је у Приштини 1999. заједно са другим припадницима ОВК спроводио кампању терора која се темељила на отмицама брачних парова српске националности који су потом одвођени у импровизовани затвор, где су потом били злостављани током дужег временског периода.

Касно јуче, када је постало јасно да информација више не може бити скривана од међународне јавности, сепаратистичке структуре у Приштини ступиле су у контакт са амбасадорима Квинте, делегацијом ЕУ као и канцеларијом за везу Србије на Косову*, тражећи додатне информације о овом случају.

Перспективе даљег развоја догађаја

Имајући на уму текућу антисрпску кампању коју шиптарски медији спроводе уз пуну подршку својих западних покровитеља, нажалост постоје значајне шансе да ће се званични Београд наћи под притиском западних центара моћи, те да ће ослобођење оптуженог терористе бити захтевано — у овом тренутку, он се налази у дводневном притвору што значи да разрешење ситуације можемо очекивати сутра.

Остаје нам да се надамо да ће Србија као правна и суверена држава, за разлику од неких других, поступити у складу са законом и Уставом, те да ће спровести темељну истрагу и, уколико се то покаже основаним, као што се сада чини да јесте, организовати суђење током ког ће се ратни злочини М. И. не само оценити и казнити по пуној сили закона, већ и представити међународној јавности, као само мали сегмент онога са чим се српски народ на Космету суочава деценијама.

И уколико до реализације овог сценарија дође, и Београд не попусти под притисцима Запада за које је извесно да ће уследити, додајемо да нам је само жао што српски закон, за разлику од белоруског, не дозвољава изрицање смртне казне пред стрељачким водом. Но, за неке злочине, и оваква смрт чини се исувише часном.