О томе да терористичке структуре у Приштини практично завиде кијевском режиму на безграничној подршци колективног Запада у прокси-рату против Русије тешко да је било тајна, било изненађење, но шиптарски портал RKS News одлази корак даље и повлачи директну паралелу између ОСУ и терориста КБС.
Овај портал на енглеском језику чија је примарна улога да западној публици представи спољнополитичке и идеолошке позиције сецесионистичких структура у Приштини тако без јасног повода објављује снимак из зоне СВО на ком противтенковска ракета америчког преносног система FGM-148 Javelin погађа руско оклопно возило.
Уз снимак, условни новинари портала поручују:
Са овим ће се Срби суочити на Косову* уколико покушају да зарате.
Позадина догађаја
Јасно је да се овде алудира на скору испоруку истих ових противтенковских система терористима КБС, а према договору који је Вашингтон одобрио неколико месеци раније — лидер оружаног крила терористичких структура који себе назива министром одбране Ејуп Маћедонци пре мање од недељу дана саопштио је да је инвестиција у ово оружје део напора усмерених на модернизацију КБС чији ће резултат бити, како он сматра, да ће се илегалне оружане формације под контролом сепаратиста моћи поредити са неким другим балканским армијама.
Други интересантан моменат у свему овоме јесте даље продубљивање наратива који Приштина уз помоћ својих покровитеља активно промовише у западном медијском простору — да Србија представља сателит Русије на Балкану при чему, како видимо, КБС представљају некакву паралелу ОСУ.
Све ово не треба да чуди, повампирена ОВК несумњиво би са одушевљењем дочекала да буде снабдевена западним наоружањем уз наређење да поново убија Србе и о овој чињеници не може се спорити. Главна питања стога постају да ли Запад има интереса у реализацији овог сценарија и како Србија може одговорити.
Имајући на уму чињеницу да водећи западни медији учествују у промоцији шиптарских наратива чини се основаним претпоставити да ова идеја, у најмању руку остаје на столу. Да ли ће она бити преведена у конкретна дејства на првом месту зависи од тога колико ће брзо западни центри моћи желети да реше тзв српско питање.
Колико може бити опасан Javelin за Војску Србије?
Што се тиче опасности од самих Javelin-а искуство СВО је показало да потцењивање опасности може довести до непотребних губитака људства и технике што Србија себи, за разлику од Русије, не може приуштити.
Но, истовремено, откривање и ликвидација или у најмању руку ватрена блокада непријатељских противтенковских позиција уз избегавање кретања у збијеним формацијама може неутралисати претњу — на савременом бојном пољу, решавање првог од ових задатака дубоко је зависно од веште употребе беспилотних летилица. А, имајући на уму њихову тренутну приступачност, јасно је да Војску Србије ништа не спречава да се успешно припреми за најгори сценарио — осим можда политичке воље.