У престоници Казахстана одржан је форум под називом Central Asian Think Tanks Forum чија је главна тема био утицај СВО на простор централне Азије, као и концепти такозване деколонизације и неопходности диверзификације спољне политике земаља региона.

У складу с тим, учесници овог догађаја разговарали су са значајем интензивирања сарадње са земљама колективног Запада, као и о алтернативим трговинским рутама које би омогућиле директну везу централне Азије и Европе, заобилазећи притом Русију.

Овај форум организован је на платформи такозваног истраживачког центра Paperlab у сарадњи са регионалним аналитичким центром CAPS Unlock који представља само нови казахстански бренд фондације Џорџа Сороша. Без изненађења, главни спонзор догађаја била је амбасада САД у Казахстану.

Позадина догађаја

У складу са опробаном и добро познатом стратегијом хибридног ратовања коју спроводи колективни Запад, економски и политички притисци на земље централне Азије спроводе се паралелно са интензивним информационо-медијским и психолошким деловањем западних стручњака за стратешку комуникацију у циљу контролисане дестабилизације унутрашње ситуације и разарања друштвене кохезије.

Евидентно је да кроз овакво деловање, а посебно кроз концепт деколонизације — под којим западни стручњаци за стратешку комуникацију подразумевају борбу против свега руског, од руског језика и писма до политичких и економских односа са Москвом — Запад тежи да потисне руски утицај из региона и учврсти своје позиције, на сличан начин на који је то већ учинио у Јерменији.

Са тим циљем, а проналазећи инспирацију у сопственој историји геноцида и поробљавања, колективни Запад ствара слику о некаквој колонизаторској и експанзионистичкој Русији против које мобилише локално становништво — и овакви догађаји управо су усмерени на стварање локалне псеудо-елите која ће деловати као авангарда овог процеса.