Једна од занимљивих вести које су се јуче појавиле у медијима јесте и информација о првој забележеној примени новог типа навођених бомби руске производње које представљају нови корак у еволуцији добро познатих ФАБ-ова оснажених универзалним модулима планирања и корекције.
Осврт на УМПК
Подсећања ради, универзални модули планирања и корекције (УМПК) развијени су неколико месеци након почетка СВО као одговор на ограничења примене класичних авиоционих бомби у условима и даље активне ПВО противника — ради се о аеродинамичном додатку опремљеном сопственим навигационим системом који се монтира на бомбе велике разорне моћи из породице ФАБ како би продужио њихов домет.
Овај модул би након пуштања бомбе (која нема сопствени погон) успоравао пад и усмеравао је на задате координате захваљујући покретним аеродинамичним елементима (слично покретним деловима на крилима авиона).
Захваљујући овој модификацији, изузетно разорно оружје какво су бомбе из породице ФАБ добило је домет од 40 – 60 километара, док је у прошлости његова примена захтевала да се авион налази директно изнад циља.
Шта представља модул УМПБ?
УМПБ представља даљу модернизацију система УМПК која укључује напредни навигациони систем као и, најважније, сопствени погон који је продужио домет оружја на 80 – 95 километара.
На тај начин, руски војни инжењери створили су својеврсни хибрид бомбе и ракете који омогућава наношење разорних удара даље од линије фронта него што је то био случај до сада.
Сам концепт, међутим, није нов — бројне државе развијале су слично оружје у претходним годинама, укључујући ту Шведску, Француску и САД, но упркос кашњењу у првобитним истраживањима, Русија је прва сила која је успоставила серијску производњу овог типа наоружања.
Импликације
Повећан домет омогућиће руској авијацији да наноси ударе по циљевима у оперативној позадини непријатеља, а најзначајнији међу њима биће места концентрације резерви, као и складишта муниције и горива намењени непосредној употреби на линији фронта.
ОСУ могу покушати да реагују на овај развој ситуације пребацујући иначе дефицитне системе ПВО ближе линији фронта где се они могу наћи на мети руских Ланцета и другог високо прецизног оружја.