Пре нешто више од месец дана, гигант немачке наменске индустрије Rheinmetall објавио је о реорганизацији својих производних капацитета са крајњим циљем даљег смањења сарадње са цивилним сектором и даљег повећања производње војне технике, а сада се немачка аутомобилска индустрија суочава са новим ударом након што је произвођач луксузних возила Porsche иступио у јавност са идентичном поруком.

Суочен са пројекцијом губитака у износу од 20 милијарди долара након одлуке Доналда Трампа о увођењу тарифа од 20% немачкој индустрији, извшни одбор Porsche-а објавио је о планираном преусмеравању дела својих производних капацитета на наменску индустрију која се у овом тренутку чини далеко уноснијом сфером привреде — оно што ситуацију чини готово комичном јесте то што је Porsche прошли пут производио војну технику у време Трећег Рајха.

Ова одлука, ипак, није била изненадна — чини се да су руководиоци компаније већ неко време очекивали сличне потресе у европској привреди, будући да је Porsche у септембру прошле године купио значајан део акција компаније Quantum-Systems GmbH која се бави производњом беспилотних летилица. Други детаљи овог споразума нису познати, али се у званичном саопштењу Porsche-а говори о акцијама у вредности више десетина милиона долара.

Перспективе даљег развоја догађаја

Од почетка СВО, немачка привреда суочава се са стагнацијом која балансира на граници рецесије и скорашње америчке тарифе лако се могу показати као кап која је прелила чашу и званично покренула процес деиндустријализације — овог мишљења је и немачки лист Bild који је тарифе описао као економску катастрофу, али и Институт немачке економије у Келну који очекује да ће немачки БДП у наредне 3 године пасти за 1.5%.

Све ово даје нам врло јасну представу о томе каква ће бити блиска будућност Европе — оно што можемо очекивати јесте коначни крах идеје државе благостања, са све бржим преусмеравањем економија на војне потребе НАТО у припреми за очекивани рат са Русијом до краја деценије. Већ сада, у некада највећој привреди Европе, наменска индустрија остаје једина сфера која послује успешно. И нема назнака да ће се ово променити.

Ово, на крају крајева, отворено је поручио и генерални секретар НАТО када је у септембру позвао европске државе да смање пензије и колективне расходе у корист повећања војних издатака — у Естонији која је увела порез на безбедност и Румунији која се одлучила на укидање пореских олакшица, смањење пензија и плата у јавном сектору овај процес је већ покренут одлукама власти. У Немачкој, амерички економски притисак функционише као катализатор без обзира на жеље јавности.