Покровски правац

Током претходне седмице, армија РФ проширила је зону своје контроле на јужном прилазу Покровску, ослобађајући насељени пункт Новотроицко и учвршћујући се на јужној периферији суседног Шевченка у које непријатељ наставља да уводи резерве у покушају да успори руску офанзиву — упркос томе, судећи по објављеном снимку уништења непријатељског тенка мином постављеном од стране руских диверзаната на северном улазу у село, да ОСУ већ у овом тренутку могу рачунати само на условну контролу.

Успехе руских снага могли смо пратити и на прилазима Даченском које уз суседно Зељоно представља највероватнији следећи циљ армије РФ — ослобођење ових насељених пунктова омогућиће поравнање линије фронта пред предстојећим ударом на Новоукраинку која се налази на последњој линији одбране ОСУ испред градске линије Покровска.

Доњецки правац

Као и током претходних дана, ситуација остаје најдинамичнија на ширем доњецком правцу који обухвата оно што се раније сматрало кураховским и јужнодоњецким тактичким правцима — армија РФ је овде успешно затворила обруч око непријатељских положаја источно од Успењовке, ослобађајући тако Весели Гај и Ановку. Нешто западније, ОСУ су биле приморане да се повуку и из Константинопољског након чега је насељени пункт Гигант остао последње непријатељско упориште јужно од реке Сухе Јали.

Снаге армије РФ такође су ослободиле Зеленовку уз перспеткиве даљег удара на Константинопољ — у прилог оваквом развоју догађаја говори моћна кампања бомбардовања ВКС у којој је уништен мост на реци Волча који повезује насељени пункт са суседном Андрејевком. Истовремено, ситуација у троуглу Раздољно – Зеленовка – Максимовка остаје нејасна, са објављеним снимцима са средстава објективне контроле који указују на истовремено присуство и руских и украјинских група.

У самом Курахову, армија РФ контролише практично цео стамбени део града, а према информацијама које су се појавиле јуче, непријатељ се припрема за опсаду у индустријском делу града — ипак, имајући на уму уверену руску контролу над практично свим логистичким рутама, сви су изгледи да ослобођење читаве територије града можемо очекивати већ у блиској будућности.

Граница ДНР и Запорошке области

Значајне промене зона контроле можемо пратити и на граници ДНР и Запорошке области где се обруч око Велике Новосјолке, последњег утврђења ОСУ на југозападу ДНР полако, али сигурно затвара — руске снаге су успоставиле контролу над насељеним пунктом Нови Комар, тако пресецајући главну логистичку артерију непријатеља, истовремено проширујући зону своје контроле јужно од града, где је ослобођена Макаровка, као и већи део Благодатног.

Непријатељске снаге спроводе свакодневне ударе на линији Новодаровка – Равнопољ, као и у правцу Раздољног, покушавајући тако да зауставе руску офанзиву и одсеку истурене покушаје у циљу деблокаде кључних комуникације. За сада, ОСУ у овоме немају успеха.

Битка за Торецк

Ситуација се развија у корист армије РФ и у Торецку где смо видели даље продоре у самом центру града, као и југозападно, на линији Торецк – Леонидовка — приказана линија фронта на оперативној карти притом је више него условна будући да изузетна динамика борбених дејстава у урбаним срединама осигурава не само брзе промене у зонама контроле већ и доводи до ситуација о којима пишу извори са обе стране, а у којима руски и украјински војници могу контролисати различите спратове у истој згради.

Док руске снаге у овом тренутку контролишу апсолутну већину вишеспратница у граду, ОСУ и даље на располагању имају више стратешки значајних узвишења у индустријској зони на северној периферији — и управо ће ове тачке бити примарни циљеви даље руске офанзиве која упркос досадашњим успесима, врло вероватно неће бити окончана до краја године. За сада, битка за Торецк се наставља.