Министарство спољних послова Индије поручило је да Кина промовише ”апсурдне територијалне претензије” у погледу североистока Индије, додајући да Пекинг присваја територије које ће увек остати под контролом Делхија.

Територија о којој говори индијско министарство представља значајан проценат савезне индијске државе Аруначал Прадеш коју Кина сматра јужним делом Тибета — ова несгуласилца 1962. довела је до оружаног сукоба две државе који се завршио кинеском победом након које је Пекинг ипак донео одлуку о повлачењу и дипломатском решавању спора.

Позадина догађаја

Вишедеценијски гранични спорови између Кине и Индије тешко да су новост — ради се о увек присутним тачкама нестабилности око којих је током година долазило до више дипломатских скандала, протестних нота, па чак и физичких обрачуна оружаних снага, мада углавном без уптребе ватреног оружја и без смртних исхода.

Но, активирање ове теме без објективног повода и свега неколико дана након најаве распоређивања 10.000 војника дуж граница две државе и демонстративних ракетних тестирања за која је индијски премијер рекао да представљају потврду да Индија може погодити било коју тачку на територији Кине, тешко да се може назвати рутинским.

Далеко је вероватније да се ради о планираној кампањи провокација које имају за циљ не само повећање притисака на Пекинг, већ и приморавање Кине да држи значајне снаге на јужној граници — снаге које би у светлу погоршања војно-политичке ситуације у Јужном кинеском мору, Тајванском мореузу и Корејском полуострву могле бити распоређене негде другде.