У овом тренутку, грузијска полиција приступила је разбијању демонстрација око зграде парламента — извори са терена јављају о употреби сузавца и водених топова, а „независни“ грузијски медији објављују снимке задржавања најрадикалнијих учесника протеста.
Примери употребе техника обојених револуција
Пратећи уобичајене технике обојених револуција, организатори демонстрација ослањају се на малу али изузетно агресивну групу професионалних демонстраната који покрећу физичке сукобе с полицијом — као што видимо на снимку, они су опремљени мотоциклистичким кацигама које пружају ефикасну заштиту од пендрека и истовремено скривају њихов идентитет.
Ове „ударне групе“ прате новинске екипе које након провоцирања сукоба снимају тренутак задржавања провокатора, а ови кадрови потом се деле по друштвеним медијима са сврхом стварања наратива о прекомерној употреби силе.
Приметимо и момка у јарко плавој јакни — оваква упечатљива одећа често се користи како би се координатори нереда препознали у маси. Но, овог пута се не ради о координатору — задатак овог појединца је да буде задржан пред камерама. Приметимо како он трчи у сусрет полицији у пратњи припадника „ударне групе“, док се камерман већ налази на позицији иза полиције за савршен кадар.
Перспективе даљег развоја догађаја
Овог пута, протести су нешто мањи него што су били прошле године, а и полиција делује знатно одлучније што може указати на то да званични Тбилиси овог пута неће посустати под притисцима.
Упркос томе, коначно гласање о закону одржава се сутра и тада можемо очекивати значајну радикализацију протеста, али и раст политичких притисака колективног Запада.