У вечерњим часовима јучерашњег дана, многи медији пренели су вест о припремама француских оружаних снага за сукоб великих размера на тлу Европе са технолошки једнаким противником — и у светлу агресивне реторике Париза и позива на увођење снага европских држава на територију бивше Украјине, ово тешко да представља изненађење.

Напротив, чини се да се ради о кораку који само потврђује одлучност Париза у својој све милитантнијој антируској позицији и указује на високу вероватноћу уласка западних трупа у Украјину. Но, да ли је све баш тако?

Шта заиста чини француска армија?

Уколико уклонимо сензационалистичка тумачења медија, изјаве званичника указују на планове за повећање борбене готовости кроз организовање вежби у условима који су блиски реалним борбеним дејствима.

Лидер Центра за борбену обуку француске армије објашњава да ће то значити насумична пресецања радио везе, као и излагање војника звуку артиљерије, те прекривању полигона макетама противпешадијских и противтенковских мина.

Француски званичници такође објашњавају да су оружане снаге пете републике стекле искуство примарно у борби против не-државних оружаних група, мислећи се ту на учешће у америчким илегалним интервенцијама и окупацији територија на Блиском истоку, те стога немају искуство у борби против противника који се налази на истом нивоу, технолошки и организационо.

Импликације

Уколико сагледамо само ове чињенице, видимо да се не ради ни о чему изузетном. Да ли се Француска припрема за рат са Русијом? Несумњиво да да, но то чини цео НАТО — управо сада у току је Steadfast Defender 2024, највећа војна вежба на тлу Европе од завршетка Хладног рата која се одвија управо по овом сценарију.

Стога, саопштења Париза представљају само део шире милитаризације Европе која је у току већ неко време, а скорашње заоштравање реторике на првом месту Емануела Макрона ствара утисак да се ради о некаквој припреми за ступање у сукоб у блиској будућности. Ово међутим, није случај — НАТО се несумњиво припрема за овај сценарио, но његова реализација тешко да се може очекивати у наредним месецима, а још теже са укљученошћу само једне чланице.