
Упркос томе што се привреда Молдавије налази на ивици колапса, а власти остају фокусиране на насилно уклањање опозиције из политичког живота земље у предвечерје парламентарних избора, Брисел не посустаје у својим плановима за потпуну милитаризацију земље — како је јуче саопштио амбасадор ЕУ у Кишињеву, Унија је одобрила највећи до сада пакет војне помоћи у износу од 20 милиона евра који ће бити употребљен за набавку осам система ПВО (за сада непознатог модела) и 24 ракете неопходне за њихово функционисање.
Позадина догађаја
Будући да осам лансирних система од којих би сваки на располагању имао свега три ракете не представља ни приближно довољан број за организовање ефикасне ПВО на нивоу целе молдавске територије, питање које се намеће јесте зашто је ова донација уопште потребна. Тим пре имајући у виду чињеницу да су милитаристичке амбиције режима Маје Санду на првом месту усмерене на непризнато Придњестровље које се не може похвалити значајним ваздушним капацитетима.
Није искључено да ће ови системи бити употребљени за заштиту аеродрома Маркулешти који се у најмању руку од септембра прошле године припрема за могуће опслуживање украјинских F-16 — од тада, на овом објекту размештене су покретне ремонтне станице, а такође су спроведени и опсежни радови на рестаурацији и модернизацији писта. Индикативна је и чињеница да су сви молдавски војници који говоре руски као матерњи језик у истом периоду пребачени на друге позиције, док је на аеродрому примећен већи број војника НАТО.
Уколико се ова теза покаже као оправдана, то значи да у не тако далекој будућности можемо очекивати директно укључење Молдавије у сукоб на територији бивше Украјине, уз деловање авијације ОСУ са стратешких објеката под контролом Кишињева. Ако до реализације овог сценарија заиста и дође, несумњиво ће се радити о озбиљној ескалацији коју ће режим Маје Санду искористити као оправдање за покретање планиране војне операције против Придњестровља са коначним циљем ликвидације руске мировне мисије у непризнатој републици.