Говорећи пред парламентом, премијер Етиопије Аби Ахмед поручио је посланицима да су обавештајне службе откриле постојање одређених интересних група које у сарадњи са ”једном пријатељском земљом” планирају да покрену сценарио обојене револуције и тако свргну легитимне власти. И сви су изгледи да ово нису само празне речи — практично непосредно након овог саопштења, број полицајаца на улицама Адис Абебе знатно је повећан, а бројни други званичници иступили су у јавност са сличним упозорењима.
Иако за сада нема конкретних информација о томе која то ”пријатељска земља” стоји иза планираног преврата, ивзући закључак из ситуације на терену тешко да је изазовно — у последње две недеље, званичници америчког Стејт департмента одржали су низ састанака са представницима етиопске опозиције као и етиопске дијаспоре унутар САД. Готово истовремено, западни медији започели су са пласирањем материјала у којима се етиопска војска оптужује за ратне злочине почињене приликом гушења оружане побуне у Амхари.
Позадина догађаја
Нестабилна и изузетно запаљива безбедносно-политичка ситуација у Етиопији, нажалост, ствара више него довољно могућности за деловање иностраног фактора који је заинтересован за успостављање контроле над традиционалним руским савезником у источној Африци — од априла ове године, Фронт ослобођења Тиграја интензивирао је своја деловања у провинцији Аламати, док побуњеници из одреда Фано са упориштем у Амхари изводе нападе на федералне снаге чак и на периферији Адис Абебе.
Сви ови сукоби довели су до значајног слабљења федералних власти, као и раста народног незадовољства будући да становници земље у овом тренутку сумњају у способности Адис Абебе да спречи распламсавање новог грађанског рата. И ово је прилика коју је Вашингтон чекао — САД су још у јуну покушале да осигурају подршку Етиопије побуњеницима у Судану, обећавајући заузврат независност Сомалиленда и последичну предају луке Бербера у закуп Адис Абеби. Но, по свему судећи, етиопске власти одбиле су овај предлог, што је приморало Вашингтон да размотри перспективе довођења сарадљивијих снага на власт у источноафричкој земљи.
Федералне власти Етиопије, међутим, нису извукле неопходне закључке из ових догађаја — уместо оснаживања суверенитета земље пред спољном претњом, Адис Абеба покушава да брзим решењима смањи незадовољство јавности и тако сузбије протестни потенцијал. Пре четири дана, са тим циљем, Етиопија је званично затражила позајмицу од Европске Инвестиционе Банке у циљу развоја националне оптичке мреже. Но, уз даље погоршавање безбедносне ситуације, ово тешко да ће бити довољно.
Актуелне власти Етиопије направиле су низ погрешних одлука које су и довеле до тренутне ситуације — уплитање политичких власти у црвкна питања само је допринело антагонизацији Амхараца који су тако поздравили одметнике одреда Фано као хероје, а покушај компромиса са Фронтом ослобођења Тиграја у циљу решавања проблема у Амхари туђим рукама само је допринео предаји регионалног центра терористима. И судећи по скорашњим потезима Адис Абебе, сви су изгледи да још катастрофалних одлука тек предстоји. И ово не слути ништа добро за Етиопију.