Најаве Вашингтона да ће нови пакет војне помоћи Украјини макар делом бити финансиран конфискованим руским активима нису прошле без последица — ово отворено кршење међународног права од стране САД навело је многе друге државе да се запитају када се њихова средства могу наћи замрзнута и украдена по нахођењу самопроглашеног светског хегемона.
Међу тим државама нашли су се Гана, Нигерија, Камерун, али и Саудијска Арабија које су започеле процес повлачења својих златних резерви из америчких трезора.
Позадина догађаја
Вашингтон се већ дуже од три деценије нескривено води фашистичком идеологијом америчке изузетности, делујући супротно међународном праву, кршећи важеће споразуме, игноришући резолуције СБ УН, уводећи унилатералне санкције, разарајући суверене земље и убијајући десетине хиљада недужних цивила широм планете.
Но, чини се да је нарушавање неприкосновености права на својину била кап која је прелила чашу — схватајући да чак ни финансијски споразуми нису неповредиви за самопрокламовану глобалну империју, државе света почињу да обезбеђују своја средства, склањајући их ван досега Вашингтона.
И док се у овом тренутку ради примарно о репутационом удару на САД, смањење броја држава спремних да посматрају Вашингтон као поузданог финансијских партнера несумњиво ће имати утицај на будући статус долара, односно процес дедоларизације, а самим тим и на утицај који САД могу остварити на светске финансијске токове.